ÇEVRE Haber Girişi : 25 Haziran 2021 10:09

6 yıl önce diktiği sarmaşık iş yerini kapladı

6 yıl önce diktiği sarmaşık iş yerini kapladı

Malatya´da bir esnafın 6 yıl önce diktiği sarmaşık, iş yerinin ön cephesini tamamen kapladı. Görünümüyle dikkat çeken çay bahçesi, serinliğiyle yaz aylarında sıcaktan bunalan vatandaşların uğrak noktası oldu.

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON


Yeşilyurt ilçesinde bulunan Yeni Sanayii Sitesi´nde esnaflık yapan 32 yaşındaki İsa Aksüt, 12 yıl önce işletmeye başlattığı çay bahçesine yaklaşık 6 yıl önce sarmaşık dikti. Aksüt´ün düzenli bakımını ve 3 günde bir sulamasını yaptığı sarmaşık iş yerini tamamen kapladı. Sanayi sitesinde vatandaşlar arasında tanınan bir yer haline gelen çay bahçesi, sıcaktan bunalan vatandaşların uğrak noktası.
İsa Aksüt, sarmaşığın düzenli bir şekilde bakımını yaptığını belirterek, "12 yıldır bu çay ocağını işletiyorum. Aldığım zaman bu sarmaşıklar yoktu. Tamamını ben diktim. Dikeli 5-6 yıl oldu. Bu sarmaşığın hem sanayimize hem de bana çok faydası oldu. Sanayide böyle bir yeşil alan olması geçerken çok güzel. Sabah kahvaltısı olsun, öğlen araçları bozulan vatandaşlar olsun hepsi gelip faydalanıyor. Sarmaşıkları Amerikan sarmaşığı diye aldım. Malatya´daki peyzajcıların hepsinde de var. Suyu sevdiğini söylediler. Suyunu verdikten sonra yerini de kabul etti. Bu hale 3-4 yıl içerisinde geldi. 3 günde bir suyunu verdin mi ve suyu, gübresi tamam zaten. Başka ayrı bir bakım istemiyor" dedi."Adres tarifinde benim burası çok kullanılıyor"
Aksüt, adres tarifinde vatandaşların "sarmaşıkla kaplı çay bahçesi" diyerek yer tarifi yaptıklarını belirterek, "Adres tarifinde benim burası çok kullanılıyor sanayide. Bundan fide almak isteyenler çok oluyor. Yani bu yönde bayağı bir talep var. Yolu düşen herkesi çayımızı içmeye beklerim. Burası çok serin ve çok tutuluyor. Çevreye göre çok serin. Herhangi bir soğutma sistemine gerek yok. Sarmaşıklar çay ocağının tamamını kapladı. Ben her sene bunları buduyorum. Bayağı bir geliştiği için önüne geçemiyorum. O yüzden senede bir üst taraflarında budamasını yapıyorum, yoksa önüne geçilmez, her yeri kapatır" ifadelerini kullandı.


"İnsanlar buraya oturdukları zaman kalkmak istemiyorlar"

Dutpınar haber arası


Sanayi sitesinde oto kaporta boya tamirciliği yapan Arif Yılmaz, sarmaşıkla kaplı çay bahçesinin görünümüyle saklı cenneti andırdığını belirterek, "Buraya saklı bahçe, saklı cennet diyebiliriz. Gerçekten güzel bir ortam hem serin. Mesela insanlar buraya oturdukları zaman kalkmak istemiyor. Arkası açık, dış cepheyle işiniz yok. Temiz, güzel, steril bir ortam. Sarmaşıklar çok güzel, çünkü bildiğiniz bir nevi saklı cennet bahçesi diyebiliriz" diye konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.