7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin programı açıklandı

Bu yıl 7'ncisi düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali'nin programı ve yarışacak filmler açıklandı.

7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin programı açıklandı Sanat

Bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali’nin programı ve yarışacak filmler açıklandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Malatya Valiliğinin katkılarıyla, 9-16 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 7. Malatya Uluslararası Film Festivali öncesi İstanbul’da basın toplantısı düzenlendi.

Bir otelde düzenlenen toplantıya Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Ahmet Çakır, Festival Direktörü Suat Köçer, Yeşilyurt Belediye Başkanı ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Selahattin Gürkan, Festival İcra Kurulu Başkanı Ertan Mumcu, Ulusal Jüri Başkanı Hülya Koçyiğit, Program Direktörü / Uluslararası Program Koordinatörü Alin Taşçıyan ve Malatya Film Platformu Direktörü Sermin Çakmak Afşin katıldı.

Basın toplantısında ilk sözü alan festivalin Onursal Başkanı Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Türk sinemasına ve Malatya’ya katkılarının büyük olduğunu ifade etti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve 7. Malatya Uluslararası Film Festivali Başkanı Ahmet Çakır ise festivalin Malatya’da gelecek vaat eden, ilk günden beri gelişen ve var olan kültürü geleceğe taşıyan bir festival olduğunu ifade etti. “Bizim temel görevimiz sanata, kültüre dair bu tür önemli çalışmalara destek olmak” diyen Çakır, festivali ulusal ve uluslararası platformlarda etkin kılmak için katkılarının süreceğini dile getirdi.

Ülkemizin en önemli film festivallerinden biri olan ve bu yıl 7’ncisi düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali Direktörü Suat Köçer ise festival olarak başlattıkları yeniliklerden ve program içeriğinden bahsetti.

7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bu yılki Ulusal Jüri Başkanlığını usta oyuncu Hülya Koçyiğit üstleniyor. Basın toplantısında Koçyiğit’in açıkladığı ulusal kısa ve uzun metraj dallarında yarışmaya hak kazanan filmleri şöyle:

"Ulusal Uzun metraj yarışması kategorisi

Buğday / Semih Kaplanoğlu, Daha / Onur Saylak, Eksi bir / Orhan Oğuz, İşe yarar bir şey / Pelin Esmer, Kırık kalpler bankası / Onur Ünlü, Murtaza / Özgür Sevimli, Sarı sıcak / Fikret Reyh, Sessizliğin kardeşleri/ Taylan Mintaş, Sofra sırları / Ümit Ünal, Taş / Orhan Eskiköy, Yüzleşme / Nejla Demirci, Zer / Kazım Öz

Ulusal Kısa Metraj Film:

Sirayet / Nuri Cihan Özdoğan, Uzaktaki Yakınlar / Durmuş Soykut, Kot Farkı / Ayris Alptekin, Almadovar Teorisi / Halit Eke, Kuyu / Rıdvan Yavuz, Penaber /Ramazan Kılıç, Toprak / Onur Yağız, Av Dönüşü / Recep Çavdar, Kurban / Muzaffer Mehmet Çağlar, Vadi / Can Erkan, Kötü Kız / Ayçe Kartal, Bir İş Görüşmesi Hikayesi / Alkım Özmen

Program Direktörü Alin Taşçıyan ise Uluslararası Kısa ve Uzun Metrajların bu yıl film kültürünü daha çok aşılayacak ve her yaştan izleyiciyi buluşturacağını belirterek, “Sinema sanatının en seçkin örneklerine yer vermek her festivalin yapacağı şey, ancak Malatya Uluslararası Film Festivali olarak biz daha çok izleyiciyi hedefledik.” diye konuştu.

Program Direktörü Taşçıyan, tarafından açıklanan uluslararası uzun ve kısa metraj dallarında yarışmaya hak kazanan filmler ise şöyle:

“Uluslararası Uzun Metraj

The Blockage / Mohsen GHARAEI, Centaur / Aktan Abdykalykov, Pomegranate Orchard / Ilgar Najaf, Pela Janela / Caroline Leone, Dede / Mariam Khatchvani, Cargo / Gilles Coulier, Son Of Sofia / Elina Psikou, Buğday / Semih Kaplanoğlu, Mavi Sessizlik / Bülent Öztürk, Daha / Onur Saylak, Madari / Roqiye Tavakoli , Life and Nothing More / Antonio Méndez Esparza

Uluslararası Kısa Metraj:

Sirayet / Nuri Cihan Özdağan, Hofre Moshtarak / Asma Ebrahimzadegan, Ses / Darioush Najafi Gol (Arturan), Misappropriation / Ana Maria Ferri, Night guest / Ziregul Kubandıkkızı, Nest / Ünal Altunyaymak, Summer time with my mother / Diana Lu, Arin / Mizgin Müjde Arslan, Odnogo razu v Odesi / Vladek Zankovsky, Verge / Selman Nacar"

9-16 Kasım 2017 tarihleri arasında 7’ncisi düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında bu yıl ilki yapılacak Malatya Film Platformu’nda finale kalan 12 proje de belli oldu. “Bu sene ilkini gerçekleştireceğimiz Malatya Film Platformu’nu planlama sürecinde birkaç temel motivasyonla yola çıktık.” diye sözlerine başlayan Malatya Film Platformu Direktörü Sermin Çakmak Afşin, 11-15 Kasım boyunca dört gün devam edecek atölyeler tasarladıklarını ifade etti. Platform kapsamında Centre for Cinematographic Scripts (CCI)’nin kurucularından ve Torino Film Lab kapsamında eğitim veren Fabienne de Aguado ile American History X’in yapımcısı John Morrissey, ödüllü yönetmen Erdem Tepegöz ve Caractres Productions’ın kurucusu olan yapımcı Etienne de Ricaud’ı ağırlayacaklarını ifade etti.

Afşin daha sonra Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü Finalistlerini, TRT Ön Alım Yapım Destek Ödülü Finalistlerini, ulusal uzun metraj ve kısa metraj jüri üyelerini, uluslararası uzun ve kısa metraj jüri üyelerinin isimlerini açıkladı.

Festival Onur Ödülleri

7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin festival direktörü Suat Köçer, geçtiğimiz yıl ertelenme sebebiyle sahiplerine verilemeyen Onur Ödülleri’ni bu yıl takdim etme kararı aldıklarını açıkladı. Bu yılki Festivalin onur ödülü sahipleri, rol aldığı pek çok önemli filmle hafızalara kazınan, usta oyuncu Halil Ergün ve seslendirdiği unutulmaz şarkılarla Yeşilçam’a ses katan Belkıs Özener. Diğer bir Onur Ödülünü ise duruşu ve filmleriyle Türk sinemasında kendine özgü bir yer edinen ve sinema yolculuğunda 40. yılını kutlayan usta yönetmen Mesut Uçakan’a verilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom