Özel Haber Haber Girişi : 30 Mayıs 2022 21:56

Aydın ilini karıştıran Ağbaba iddiası

Aydın ilini karıştıran Ağbaba iddiası Ağbaba’nın şirketi, 150 milyon değer biçilen araziyi 18 milyona almış

 

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON

Aydın’ın Didim ilçesi, büyük bir vurgun skandalıyla çalkalanıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın ağabeyi, Hür Ağbaba’nın Didim’de büyük bir vurgun girişimini planladığı öne sürüldü.

 

 


Didim’deki büyük vurgunun altından CHP’li ünlü siyasetçinin yakınları çıktı. Ahmet Deniz Atabay’ın göreve geldiğinden bu yana olaylar kenti haline gelen Aydın’ın Didim ilçesi, büyük bir burgun skandalıyla çalkalanıyor. Bu kez skandalın altından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın ağabeyi, Hür Ağbaba çıktı. Böylesine büyük bir vurgun girişiminin planlama ve uygulama sürecinin, akıllara durgunluk verdiği görüldü.

VURGUN SÜRECİ

 

İddia edilen büyük vurgunun süreci şöyle gelişti:

İki kez, Didim mahkemelerinde görülen davada yasa dışı olarak tanımlanan ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, “Hırsızlık-Yolsuzluk” olarak tanımladığı 21 B ihale yöntemi ile yaptırılan Didim anfitheatre binasının hemen bitişiğindeki Çamlık Mahallesi 2790 Ada, 2 Parsel’de kayıtlı SGK’ya ait 5 bin 800 metre kare arsa, ihale yöntemiyle satışa çıkarıldı. Daha önce deniz sıfır konumdaki aynı yerdeki 2 bin 500 metrekarelik arsa 12 milyon liradan açık ve artırımlı ihale yöntemiyle satışa çıkmış, 50 milyon liraya satılmıştı. Denize 800 metre mesafede 10 bin metrekarelik başka bir kamu arazisi ise, 235 milyon liraya alıcı bulmuştu.

ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİLDİ

 

Fakat iş SGK’ya ait 5 bin 800 metrekarelik ve değeri 150 milyon lira hesaplanan araziye gelince, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın bizzat girişimleri ile arazi 18 milyon liraya CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın ağabeyi Hür Ağbaba’nın ortağı olduğu, Trio Girişim Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi’ne kaldı. İhale öncesi ihaleye girebilecek kişiler ve firmalar Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay tarafından tek tek aranarak o alanın belediye tarafından alınacağı ve rekreasyon alanı yapılacağı, bu nedenle ihaleye girilmemesi talep edildi. Hatta bazı kişilere, “Sizin devam eden inşaatlarınız, yatırımlarınız var. Sıkıntılar yaşanmasın” şeklinde tavsiye bazında aba altından sopa gösterildiği de öne sürüldü.

Ancak 20 Mayıs 2022 tarihinde yapılan ihaleye Didim Belediyesi girmedi. Sadece biri Veli Ağbaba’nın ağabeyi Hür Ağbaba’nın ortağı olduğu şirket dahil iki firma ihaleye katıldı. 18 milyon lira alt limitle açılan ihaleye göstermelik katılan diğer firma, hiçbir artırımda bulunmayınca tek teklif veren Hür Ağbaba’nın şirketi, 150 milyon değer biçilen araziyi 18 milyona almış oldu.

Siyasi kulislerde ihale ortamının hazırlanmasında yardımcı olan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın, yeniden adaylık için bunun karşılığına CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın desteğini aldığı da iddialar arasında yer alıyor.

 

İhaledeki Ali Cengiz oyununu son anda farkeden SGK yapılan ihale sözleşmesini henüz imzalamadığı öğrenildi.

KAYNAK: DİDİM GAZETESİ

Dutpınar haber arası

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • tayyip 06 Haziran 2022 14:44

  haberden anladığım kadarıyla , 20 mayıs 2022 tarihinde ihale yapılmış . 150 trilyon lira değerindeki arsa 18 trilyon liraya satılmış. bu para ile malatya' da her biri 2 trilyon tl değerinde 75 adet sıfır daire alınır . 18 trilyon lira ile 150 trilyon arasında çok büyük fark var. bu satışta kamu (devlet) bilerek zarar ettirilmiştir. bu durumda ilgili (aydın-malatya) valilik- kaymakamlık devreye girerek satışı iptal etmelidir. . emlakçılardan oluşan yeni bir bilirkişi oluşturarak arsanın yeniden değer tespiti yapılmalıdır. İlgili (aydın-malatya) cumhuriyet savcılığıda arsa satışı ile ilgili kurum yetkilileri ve ihaleye katılan firmalar hakkında soruşturma başlatmalıdır.....

 • Turan 31 Mayıs 2022 17:38

  Savcılık bu konuyu inceler böyle bırakmaz

 • Gürsel Akgün 31 Mayıs 2022 17:01

  Haber, tamamen tutarsızlık içeriyor. Bir gazete yazarsa doğrumu oluyor. Yalan haber olduğunu, yukaridaki yazıyı okuyunca anlıyorsunuz. Ismarlama bir haber olmuş. Tamamen iftiraya dayanıyor. Gazeteciliği böyle kirli haberlere alet etmeyin.

 • AGG 31 Mayıs 2022 06:59

  SGK nın olan bir yeri devlet kurumu ihaleye çıkmış madem değeri 150 milyon neden 18 den çıktı zorlama haber olmuş yalan dolan iftira gidin kumda oynayın...

 • Efe44 31 Mayıs 2022 03:35

  Bu şirket malatyanin heryerine musallat olmuş tüm izale olayını takip eden yapıdır.Malatya da basın ellerinde olup ilgiyi hep başka yere çekerek paraları arsalari deste deste götürüyor.trio 'nun diğer ortağı da malatyanin dirijanli eskimeyen yaşlı başkanının oğludur.onun diyalog ve iletişimi ile iktidarın çözeceği yapılar çözülerek kapılar bir bir açılmakta.

 • Serhan44 30 Mayıs 2022 23:52

  Arsayı ihaleyle satan SGK, belediye değil

 • Ali44 30 Mayıs 2022 23:16

  İddialar doğru olup olmadığını bir kenara bırakın Gebel Bakan Yardımcısı olduğu partinin kazandığı belediye ve cevresinde ihaleye girmesi dahi etik değil.