Siyaset Haber Girişi : 29 Haziran 2021 23:19

Başkan Kiraz'dan Tepki rekolte ve taban fiyat neden açıklanmıyor

Başkan Kiraz'dan Tepki rekolte ve taban fiyat neden açıklanmıyor

 

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON

CHP İl Başkanı Enver Kiraz, “Kayısı’da hasat başlayalı günler oldu ama ne rekolte ne de taban fiyat açıklanmadı.

 Çiftçiyi zararına ürün satacak durumuna getirip, rekolte ve taban fiyat açıklanmamasını şiddetle kınıyoruz” dedi. 

 

İl Başkanı Kiraz ve yönetim kurulu üyeleri, Battalgazi Çolaklı Mahallesi’ni ziyaret ederek kayısı bahçesinde kayısı üreticileri ve işçilerle bir araya geldi. 


Kiraz, kayısı bahçesinde yaptığı açıklamada, “Kayısı dalında indirilmiş ve gün kurusu yapılması için güneş ışığı altına serilmiş durumda. Yaklaşık bir haftadır Malatya’da kayısı hasadı başladı. Hasadın Malatya için hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Ama bereketli olmayacağını görüyoruz. Çünkü Mart ve Mayıs aylarında yaşamış olduğumuz don ve dolu kayısıda ciddi hasarlara neden oldu ve rekolteyi düşürdü” dedi.


“ÇİFTÇİ YOK PAHASINA ÜRÜN SATACAK”


“Hasat için her şey hazırlanmış, işçiler getirilmiş, kayısılar sirkelenip serilmiş ama önemli ola birkaç nokta var ki o noktalarda hiçbir açıklama yapılmıyor” diyen Kiraz, açıklamasında şunları kaydetti:


“Kayısılar dalında indirildi ama rekolte henüz açıklanmamış durumda. Dolayısıyla rekolte açıklanmadığı için çiftçi önünü göremiyor, tüccar önünü göremiyor, aracılık yapanlar önünü göremiyor. Ayrıca geçen yıl ilk defa Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım yapacağını ifade etmişti. Bir taban fiyat açıkladı, hepimizde çok memnun olduk. Bu sene çoğu yerde kayısı hasadı bitecek, kayısısını satıp işçi paralarını veya borçlarını ödeyecek ama henüz taban fiyat açıklanmadı. Çiftçi taban fiyat açıklanmadığı için kaygılar yaşıyor. Rekolteyi açıklamayarak çiftçiyi kaderiyle baş başa bırakıyorlar. Çiftçi yok pahasına ürününü satacak ve zarar edecek.”


“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Dutpınar haber arası


Hasat dönemi başlamasına rağmen rekolte ve taban fiyatın açıklanmamasını kınadıklarını dile getiren Kiraz, “Dünyada tüketilen kayısının neredeyse yüzde 85’ini 90’ını Malatya karşılıyor. Ne hikmettir ki Malatya o kadar zayıf kalmış ki Tarım Bakanı gidiyor Iğdır gibi bir yeri ‘Dünya Kayısı Başkenti’ ilan ediyor. AKP Malatya Milletvekilleri de sessiz kalıyor. Hiç mi vicdanınız yokta mecliste tek kelime edemiyorsunuz. Kendi hükümetinizin bakanı bunu söyleyebiliyor, kendi iktidarınızın bakanı taban fiyatı açıklamaktan aciz. Böyle bir durum Malatya çiftçisi adına kabul edilemez. Biz şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.