Besni Devlet Hastanesinin büyük başarısı

Türkiye'nin 18. Anne Dostu Hastanesi olma başarısı gösteren Besni Devlet Hastanesi şimdi ise 'HIMSS Dijital Hastane Seviye 6' olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Besni Devlet Hastanesinin büyük başarısı
Bölge
Türkiye’nin 18. Anne Dostu Hastanesi olma başarısı gösteren Besni Devlet Hastanesi şimdi ise ‘HIMSS Dijital Hastane Seviye 6’ olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Besni Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezinde uygulamaya başladığı sistemde hastanın servise yatışı yapıldığında, hastanın koluna takılan dijital bileklik sayesinde hastaya yanlış ilaç uygulama hatası ortadan kaldırıldı. Besni Devlet Hastanesi ‘HIMSS Dijital Hastane Seviye 6’ya yükseldi.

Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Burhan Dost yaptığı açıklamada, "Sistem hem hastaya yazılan ilacı hem hastayı doğrulamadan asla tedavi uygulamasına izin vermiyor. Hemşirelerimiz hasta bilgilerini tabletlerle hasta başında alıyor. Doktorlarımız gecenin hangi saatinde olursa olsun hastanın bütün tetkik ve tedavilerini cep telefonundan görebiliyor. Gerek görürse evden hastaya tedavi ekleyebiliyor. Böylece acil durumlarda zaman kaybına bağlı hasta zararı da en aza indiriliyor. Ayrıca hastanemizde kurulan bu sistem sürekli olarak sağlık çalışanlarına, kişiye ve kişinin hastalığına özel uyarılar vererek, hastalarımızın doğru tedaviyi almalarına yardımcı oluyor. Hastanın önceden kullandığı ilaçlarla, doktorun yeni yazdığı ilaçlar arasında bir etkileşim varsa, hastanın tahlil sonucu neticesinde ilacın bırakılması ya da dozunun yükseltilmesi gerekiyorsa, kullandığı ilaçla birlikte yememesi gereken gıdalar varsa, hekimin yazdığı ilaca hastanın alerjisi bulunuyorsa, sistem doktorun ekranına ve cep telefonuna mesaj göndererek doktora hatırlatmada bulunuyor. Böylece ilaca bağlı hasta zararı da bu sistem sayesinde sıfıra iniyor. Hastalarımız akciğer filmini, tahlillerini taşımak ve evrak işleriyle uğraşmak zorunda kalmıyor, cihazlarımıza kurduğumuz PACS sistemi sayesinde bütün tetkikler sonuçlandığı anda doktorun ekranına düşüyor. Tekrarlayan istemlere gerek kalmıyor” dedi.

Başhekim Op. Dr. Ali Helli, “Sağlık Bakanlığının da desteklediği ve Türkiye’de sayılı hastanelerin sahip olduğu bu seviyeye hastanemizi getirebilmek için kurduğumuz ekip ile gece gündüz çalışarak Medipol Üniversitesi tarafından yerinde ziyareti sonrası bu belgeyi hak ettik. Teknolojinin son hızla ilerlediği günümüzde hastanemiz olarak seyirci kalmamamız gerektiğini düşündük ve çalışmalarımıza başladık. Bu süre zarfında gerek hekim arkadaşlarım gerekse Palyatif Bakım Merkezimiz hemşireleri, gerekse Bilgi İşlem Biriminde çalışan arkadaşlarımız yoğun bir gayret sarf etti. Bunların neticesinde HIMSS STAGE 6 unvanını kazandık. Bu konuda bizlere desteklerini esirgemeyen İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Erdoğan Öz’e ve tüm Besni Devlet Hastanesi çalışanlarımıza bizlere bu gururu yaşatmalarından dolayı çok teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom