Bu yazıyı okuduktan sonra uçağa atlayıp, soluğu Malatya’da aldınız

Hürriyet Gazetesi yazarı Mehmet Yaşin yazdı

Bu yazıyı okuduktan  sonra uçağa atlayıp,  soluğu Malatya’da aldınız Malatya

Hürriyet Gazetesi yemek yazarı, Gurme Mehmet Yaşin’in gazetede ve hurriyet.com.tr sitesinde 3 Eylül 2017 günü yayınlanan, “Malatya vejetaryan mutfağının merkezi olabilirdi” yazısında, Malatya’nın ot ve yaprak yemeklerinden övgüyle bahsedildi.

Mehmet Yaşin, “Ot yemeklerini alt alta sıralayınca Ege Mutfağı’nın Malatya’nın eline su dökemeyeceğini düşündüm. Bunların kimi kavrularak, kimi börek içinde, kimi pilavla, kimi salatayla, kimi çorbada, kimi de çiğ olarak yeniyor.” diye başladığı yazısında, Malatya yemekleriyle ilgili Valiliğin çıkardığı bir kitaptan da bahsederek, özetle şunları yazdı:

“Sayfaları çevirdikçe, başta ben olmak üzere, yemek kültürü yazarlarının, programcılarının, yemek eleştirmenlerinin Malatya’ya ne kadar haksızlık ettiğimizi gördüm. O ada, bu ada, o lokanta, bu lokanta, şu şef, bu şef derken, bu muazzam mutfağı görmezden gelmiştik. Biz hatalıydık da Malatyalılar çok mu masumdu?

Kendilerini tanıtamadıkları için, gurme turizmini başka kentlere kaptırmışlardı. Onların gölgesinde kalmışlardı.

Sayfaları karıştırdıkça Malatya’nın ot yemekleri konusunda açık ara birinci olduğunu gördüm. Dağda, bayırda, tarlada o kadar çok yenebilen ot vardı ki, saymakla bitiremezdiniz. Düşündüm de, Malatya vejetaryen mutfağın önemli merkezlerinden biri olabilirdi. Hatta bu konuda dünya çapında üne bile kavuşabilirdi. Ot yemeklerini alt alta sıralayınca, Ege Mutfağı’nın Malatya’nın eline su dökemeyeceğini düşündüm…

Çeşit çeşit sarma

…Sarma deyince aklımıza ya asma yaprağı ya pazı ya da lahana gelir. Malatya’daysa sarma çeşit çeşittir. Fındık, menekşe, kiraz, biber, ayva, fasulye, dut yaprakları ile sığır dili ve evelek otundan da sarma yapılıyordu…

Yaşin yazısını şu paragrafla sonlardırdı:

“Diyelim ki bu yazıyı okuduktan sonra uçağa atlayıp, soluğu Malatya’da aldınız. Bu yemeklerin tadına bakmak istiyorsunuz. Maalesef bu aşırı lezzetlerin çoğunu lokantalarda bulamazsınız. İşte burada iş Malatyalılara düşüyor. Eğer gastronomi turizminden pay kapmak istiyorlarsa, hep beraber ellerini taşın altına koymaları, misafirleri damağı boş göndermemelidirler.”

Mehmet Yaşin’in Malatya Mutfağı ile ilgili ayrıntıların da yeraldığı yazısının tamamını hurriyet.com.tr’de aşağıdaki linkten ulaşarak okuyabilirsiniz:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-yasin/malatya-vejetaryen-mutfaginin-merkezi-olabilirdi-40567789

hurriyet.com.tr

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom