Özel Haber Haber Girişi : 15 Kasım 2022 00:35

Büyükşehir'den Mercedes Benz Açıklaması

Sayıştay Büyükşehir Belediyesi Temizlik işleri için Mercedes kiraladı dedi Büyükşehir'den Açıklama

Sayıştay, 2021 yılı denetim raporlarında, Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne temizlik işleri için alınan araçların başkanlık dahil çeşitli birimlerde hizmet aracı olarak kullanıldığını tespit etmişti.
Sayıştay denetçileri, söz konusu araçların, belediyenin yönetici kadrolarında ve çeşitli birimlerde yer alan personelin genel ve sürekli ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ihaleye dâhil edildiği ve mevcut durumda başkanlık dâhil olmak üzere çeşitli birimlerde hizmet aracı olarak kullanıldığını belirtti.

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON

 

 

İhale kapsamında kiralanan araçlar ise şu şekilde: 1 adet Mercedes-Benz Viano, 1 adet Volkswagen Passat, 1 adet Skoda Octavia, 4 adet Skoda Superb, 19 adet Peugeot 301.

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklama

 

Bilindiği gibi Sayıştay Başkanlığı tarafından her yıl düzenli olarak denetim raporları yayınlanmaktadır. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyemiz ile ilgili 2021 yılı Denetim Raporu yayınlanmış, ‘belediyenin mali disiplinden taviz vermemesinden’ övgü ile söz edilmiştir. Bununla birlikte bazı hususlarda atfedilen iddialarla ilgili gerekli görülen bu açıklamanın yapılması zaruri hale gelmiştir.

 

Raporda araç alımlarıyla ilgili kısımda belirtilen araçlar; arazi kontrol aracı olarak kiralanmış ve lüks olmayan araçlardır. Bu araçlar şehrimizin 12.313 kilometrekarelik hizmet alanında ilgili personellerimiz tarafından sahada, arazi incelemesi sırasında kullanılarak hizmet vermektedir. Bahsi geçen araçlar herhangi bir makama veya hususiyete tahsisli değildir. Öte yandan adı geçen Mercedes Benz araç ise önceki dönemlerde kiralanmış olan 2012 model, 44 ND 299 plakalı araç olup, bu aracın kira süresinin uzatılması işlemidir. Yani yeni bir lüks araç alımı ya da kiralanması söz konusu değildir.

 

Aynı raporun içerisinde Büyükşehir Belediyemizin planlı, programlı, güvenilir ve prosedürlere uygun çalıştığı belirtilmiştir. 2021 Yılı Denetim Raporu Denetim Görüşü Bölümü’nde, “Malatya Büyükşehir Belediyesi yapmış olduğu yatırımlardan dolayı; sermaye giderlerindeki olumlu artışa rağmen faiz giderlerinin düşmesi, Belediyenin mali disiplinden taviz vermediğini ve yapılan yatırımların finansmanında öz kaynakların tercih edildiğini göstermektedir. Geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tabloların ‘Tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır” denilmektedir.

 

Tüm kamuoyunun açık ve net bir şekilde bilmesini isteriz ki; Malatya Büyükşehir Belediyesi, yakalamış olduğu mali disiplinle, belediye bütçelerinin kat be kat üzerinde yatırımlar gerçekleştirmektedir. Belediyemiz başarılı bütçe yönetimine aynı kararlılık ve istikrarla devam edecektir.

 

Dutpınar haber arası

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Ziyaaa 15 Kasım 2022 16:07

    Personel maaşıyla uğraşmaktan başka hiçbir işte mali disiplin olmadı...Başkan kendi reklamına harcadığın paranın haddi hesabı yok

  • Vatandaş 15 Kasım 2022 09:45

    Selahattin Gürkan ve ekibine sormak istiyorum Ahmet Çakırın Projelerinin açılışını yapıyorsunuz utanmadan sıkılmadan bir önceki dönem Mercedes alınmış diyorsunuz Selahattin başkan genel sekreterin bindiği makam aracı aynı kalk bunun hesabını sor hayalinin erişemeyeceği yere geldin yaptığın tek hizmet kuyumcular çarşısı minibüs durağı açılışı sen kendini ne kadar dev aynasında görüyorsun halkın içine çık ne demek istediğimi anlarsın