CHP Malatya'da deprem

Onurumla Bu Kadar Dayanabildim diyerek istifa etti

CHP Malatya'da deprem Siyaset

CHP Malatya İl Disiplin Kurulu Başkanı Tayyar Büyük İl Disiplin Kurulu başkanlığından ve parti üyeliğinden istifa etti.

Sosyal medya üzerinden de istifasını açıklayan Büyük, geçen aylarda parti genel başkanına, il başkanına, Milletvekiline ağır hakaretler gerekçesiyle ihracı istenen iki kişiyi disiplin kurulunun kararıyla partide ihraç ettiklerini, ihracı isteyen makamlar daha sonra bu şahısların Yüksek Disiplin Kurulunda araya girerek istifalarının önüne geçtiklerini bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade ederek istifasını verdi. Büyük, noter aracılığıyla sunduğu  istifasın da bazı iddialarda bulundu.

HEM İHRACINI İSTEDİLER HEMDE İHRACI ENGELLEDİLER

Tayyar Büyük, kendisinden iki şahsın ihracını isteyen il yönetimin daha sonra Yüksek Disiplin Kurulu nezdinde devreye girerek, Veli Ağbaba’yı devreye sokarak bu kez ihraçları engellediği iddiasında bulundu. Büyük, İhraçları istenen şahısların Yüksek Disiplin Kurulundan ifadeleri alınmadan dosyalarının kapatıldığını yeniden partiye dönüşlerinin sağlandığı iddialarına da açıklamasında  yer verdi.

Tayyar Büyük yaptığı açıklamada; “İlkesiz siyasetin geldiği nokta bu işte: Soruyorum? Bu adamlar halk nezdinde çok itibarlı iseler, protokole oturtacak kadar saygın iseler, neden İl yönetimi olarak bu şahısları, kesin ihraç istemiyle Disipline sevk ettin. Onurumu kurtar diyerek bana neden ricada bulundun. Beni ve disiplin kurulumuzu neden kullandın?

Genel Başkana, il başkanlarına ve ilçe başkanlarına, Milletvekili Veli Ağbaba’ya, İl başkanı Enver kiraz’a ağza alınmayacak hakaretlerde bulunan çok itibarlı şahsı ihraç ettik, neden Yüksek Disiplin Kuruluna cezalarının indirilmesi yönünde Veli Ağbaba ile ricada bulundun?

Neden Yüksek disiplin kurulunda ifadeleri alınmadan bizde dosya istenmeden  dosyalarını kapattın? Bu soruları il yönetim kurulu ve il disiplin kurulunda görev yapan arkadaşlar adına ben İl başkanı Enver Kiraz’a ve Milletvekili Veli Ağbaba’ya soruyorum.” Dedi.

BEN ARGUVAN BAŞKANINI DESTEKLİYORUM

İl Disiplin Kurulunun icracı bir organ olmadığını ifade eden Büyük; “İl Disiplin Kurulu kendisine sevk edilen tüzüğe ve genel toplumsal kurallar uymayan şahıslar hakkında tüzüğün belirlediği yetkileri kullanan bir organdır. Bunun dışında parti içindeki işleyişi yürüten icracı bir organ değildir. Bu nedenle her hangi bir Belediye Başkan adayını desteklemem. Bu yönde açıklama yapmam adayın belirlenmesinde her hangi bir etkisi olmayacağından bu alanda kopartılan fırtınayı da anlayamadım. Sanki adaylar hakkında son kararı veren bir organın başkanıymışım gibi, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıltaş’a desteğim sonrası Genel Merkeze çok sayıda şikayet mektupları gönderildi. Sonuçta ben siyaset yapıyorum bir adayı desteklemem gayet normal, siyasette bu var. Muharrem İnce ile Genel Başkan Kılıçdaroğlu arasındaki seçimde, parti organlarının başında yer alanlar kendi fikirlerini açıklayıp taraf olmuşlarsa ve bu durum normal karşılanmışsa benim Sayın Kızıltaş’ı desteklememde normal karşılanmalı. Oysa bu durumu Veli Ağbaba ve Enver Kiraz tebessümle karşıladı. Bu olan olaylar karşısında bu kadar çapsız adamın, ilkesiz siyasetçinin içerisinde siyaset yapmak uykularımı kaçırdı. Kangren olmadan parmağı kestim” dedi.

Malatya Söz Gazetesi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom