Sağlık Haber Girişi : 02 Nisan 2015 09:12

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Malatya Halk Sağlığı Müdü

Malatya Halk Sağlığı Müdürü Dr.Kemal ŞENER:

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON

Kanser hastalığı konusunda halkın bilinçlendirilmesi için 1-7 Nisan “Kanser Haftası” olarak belirlenmiştir. Kanser tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli doku ve organlarındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara ve sonuçta ölümle sonlanabilir. Kanser dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Kanser taraması, kanserlerin tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalanması için test ve muayene yapılmasıdır. Tarama yöntemleri hastalığın başlaması ile hastalığın görünür bir belirti verdiği ana kadar olan süreçte yapılır. Her kanser türü için etkin bir tarama yöntemi maalesef bulunmamaktadır.  Ülkemizde kanser tarama hizmetleri etkinliği tüm dünyaca kabul edilmiş yöntemlerle, etkin olduğu kanser türlerine yönelik sürdürülmektedir. Halkın bilinçlendirilmesi ve kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinin (KETEM) kanserle mücadele de rolleri oldukça önem arz etmektedir.

Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesindeki KETEM Merkezinde meme kanseri, kolorektal ( bağırsak) kanseri, serviks( rahim ağzı) kanseri ve prostat kanseri taramaları ve sigara bırakma danışmanlık hizmetleri ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.30 yaş ve üstü kadın ile 50 yaş üstü erkek vatandaşlarımızı taramalarını yaptırmak üzere KETEM’e bekliyoruz. Taramaya katılarak kanseri erken teşhis edebilirsiniz. KETEM Merkezimiz Beydağı Devlet Hastanesi Kampüsü içerisinde hizmet vermektedir.

       Unutmayalım ki! Kanser vakalarında  “ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

Dutpınar haber arası

      *KETEM Merkezimiz Beydağı Devlet Hastanesi Kampüsü içerisinde hizmet vermektedir.