Kültür-Sanat Haber Girişi : 02 Temmuz 2021 14:41

Fotoğraf severler, Battalgazi´deki tarihi mekanları gezdi

Malatya´nın Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen `Battalgazi Kayısı Hasadı Fotoğraf Maratonu´ yarışmasında Kayısının hasadı, kurutulması, pazarlaması gibi işlemleri fotoğraflamak için Malatya´ya gelen fotoğraf severler, Medeniyetin kalbi Battalgazi´nin tarihi mekanlarını gezdi.
Battalgazi Belediyesi ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Malatya Fotoğraf Sanatı ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD) iş birliği ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) destekleriyle düzenlenen `Battalgazi Kayısı Hasadı Fotoğraf Maratonu´ yarışması devam ediyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle Doğu´nun incisi konumunda bulunan Battalgazi´nin kültürel, tarihi ve doğal zenginliğini gözler önüne sermenin yanı sıra Malatya´nın simgesi haline gelen Kayısının tanıtımına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen ödüllü fotoğraf yarışması için Malatya´da bulunan gönüllü fotoğrafçılar, ilçenin tarihi mekanlarını gezdi. Tarih başkenti Battalgazi´deki tarihi mekanları fotoğraflayan fotoğraf severler, ilçeye hayran kaldı. Devlet sisteminin ilk doğduğu yer olan ve UNESCO Dünya Miras Kalıcı Listesi´ne aday Arslantepe Höyüğü´nü gezen fotoğraf severler, Kanlı Kümbet, Şahabe-i Kübra Medresesi, Poyraz Konağı Yaşam Müzesi, Namazgah ve restorasyon çalışmaları devam eden Ulu Cami gezisinin ardından, Tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı´nda kahve molası verdi.

Yarışmacılar Battalgazi´ye hayran kaldı
Fotoğraf yarışmasına Trabzon´dan katılan fotoğraf sever Ali Mermertaş, "Eşimle birlikte yarışmaya katılmak için Trabzon´dan geldik. Biz Türkiye´yi dolaşıyoruz. Bu tür yarışmalara katılmayı ve kültürel fotoğraflar çekmeyi seviyoruz. Şuanda da her bir karesinde tarih kokan Arslantepe Höyüğü´nü geziyoruz, rehberlerden bilgiler alıyoruz. Müthiş bir tarihi eser var. Bunun ardından Battalgazi´deki kayısı hasadını fotoğraflamaya çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar Kayısı´nın tanıtımını yapacağız. Birkaç gün daha buradayız. Kültürel bir geçmişe sahip olan Battalgazi gerçekten güzel bir ilçe" dedi.
Seyit Konyalı da, "Bu güzel yarışmaya Konya´dan katılıyorum. Malatya bölgesine daha önce hiç gelmemiştim. Hafızamdaki Battalgazi´den daha güzel bir yer gördüm. Yeşili ve güler yüzü bol bir yerdeyim. Bu bizi çok mutlu etti. Fotoğraf çekerken mutlu olarak çekiyorum. Konumuz Malatya´nın geçim kaynağı kayısıya ağırlık veriyoruz. Tarihi yerleri geziyoruz ve bayıldık. Daha önce neden ön plana çıkmamış diye düşünüyorum. Yarışmayı düzenleyen Battalgazi Belediyemize teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Battalgazi´ye hayran kaldığını dile getiren Fatma Gökmen isimli fotoğraf sever ise, "Yarışmaya Ankara´dan katılıyorum. Bugünde fotoğraf çekimine çıkıyorum. Malatya´ya ilk kez geldim. Battalgazi Belediyesine teşekkür ediyorum. Tarihi mekanları gezme fırsatı bulduk. Nostalji seven bir insan olarak Poyraz Konağına bayıldım. Safranbolu´yu da gezmiştim ama burası daha detaylı. Battalgazi´de gezdiğim yerlerin sunumunu sosyal medyada da yapacağım. Herkesin gelip görmesini tavsiye edebileceğim bir ilçe" diye konuştu.