Gölbaşı’nda “Cami, Şehir ve Medeniyet” konferansı verildi

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde Cami ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, konferans verdi.

Gölbaşı’nda “Cami, Şehir ve Medeniyet” konferansı verildi
Bölge
Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Cami ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, konferans verdi.

Gölbaşı Belediyesi konferans salonunda Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Selami Sayın 1-7 Ekim tarihleri arasında Camiler ve Din Görevlileri Haftasının kutlandığını ve bu yılda çeşitli etkinlikle haftanın kutlanacağını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr Mustafa Sarıbıyık ise Cami ve Din Görevlileri Haftasının hayırlara vesile olmanı temennisinde bulunarak, “Cami, şehir ve medeniyet dediğimizde üç kavram gerçekten biz Müslümanların kurduğu medeniyetin temel taşlarını ifade eder. Cami, şehir ve medeniyet dediğimiz zaman iki şehir Mekke ve Medine ön plana çıkar. Mekke ve Medine bir yönüyle dünyaya diğer yönüyle Ahiret’e aidiyetlerini ifade ederler. Hazreti Peygamber (SAV) şahsında Mekke ve Medine daime iki yönü yansıdır. Mekke’den çıkılır ve Mekke fethedilir. Medine’ye ise sığınılır ve Medine’de ebediyen kalınır. Mekke vahyin tarihle buluştuğu şehirdir. Medine ise son Peygamberin dünyevilikten uhreviliğe geçiş yaptığı yerdir. Medine-i Münevvere’nin nur ile aydınlanması, insanlığı aydınlatan ilahi nurun tarihi düzlemle buluşmasıdır. Bunlara ekleyeceğiniz üçüncü şehir Kudüs ise, pek çok peygamberin vahyi idrak ettiği, pek çok peygamberin doğum yeridir. Biz Müslümanların ilk kıblegahımız, hem Allah Resulünün Miraç durağı olması hesabıyla metafizik ve tarihin sürekli yüzleştiği bir şehir olarak Müslümanların kalbinde bir yara olmaya devam etmektedir. Bu üç şehirde Mekke, Medine ve Kudüs, sinelerinde taşıdıkları mescitlere borçludurlar. Mekke’de Allah’ın ilk evi Kabetullah, Müslümanların vazgeçilmez kıblesidir. Şehrin simgesi olarak Kabetullah yer alır. İkinci şehir Medine’de Mescidi Nebevi’dir. Üçüncü şehir Kudüs’te ise Mescidi Aksa şehre yön verir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 2017 yılında emekli olan din görevlilerine plaket verildi. Üstün başarı gösteren din görevlilerine ise başarı belgeleri verildi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom