Kültür-Sanat Haber Girişi : 01 Ekim 2015 15:19

KONUKLAR BATTALGAZİ’YE HAYRAN KALDI

Türkiye’nin farklı birçok

Devlet Personel Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kamuda Yönetici Yetkinliklerinin Arttırılması” bölgesel eğitim programına katılmak üzere Türkiye’nin farklı birçok noktasından Malatya’ya gelen kamu yöneticileri, Battalgazi’nin tarihi ve doğal güzelliklerine hayran kaldı. 
Malatya’da 5 gün sürecek eğitim programına katılan 120 konuk, Battalgazi ilçesinde UNESCO Dünya Kültür Mirasına aday olan Arslantepe başta olmak üzere Ulu Camii, Kervansaray, Battalgazi Surları, Emir Ömer Türbesi, Sanat Sokağı ve Namazgah’ı gezerek, yetkililerden bilgiler aldı. Kervansaray içerisinde açılan İsmet İnönü, Turgut Özal ve Malatya tarım sergisini de gezen konuklar, Kervansaray içerisinde bulunan atölyelerde yapılan Arslantepe figürleriyle ilgili bilgiler de aldı. Konuklara, Kervansaray içerisinde Arguvan, Polat türkülerinin yanı sıra, Malatya’nın yetiştirmiş olduğu ünlü bestekar Fahri Kayahan’ın türküleri beğenilerine sunulurken, konuklara Malatya ve Battalgazi’yi anlatan çeşitli hediyeler verildi.
Malatya’da unutulmaz bir gün geçirdiklerini belirten konuklar, Battalgazi’de gösterilen misafirperverlikten çok etkilendiklerini söylediler. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür eden kamu yöneticileri, “Anadolu’yu ana yurt yapan Battalgazi’nin tarihi dokusu ve yapılarını gezdik. Çok etkilendiğimizi belirtmek istiyoruz. Burada güzel ağırlandığımız gibi hoşça da vakit geçirdik. Battalgazi Belediyesi'nin güzel sürprizleri de oldu. Müzik dinletisi ve sergi muhteşemdi. Malatya’ya hayranlığımız daha da arttı. Battalgazi Belediyesi’nin tarihi eserlere sahip çıkıp, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak için yaptığı çalışmaları da gördük. Muazzam güzel işler yapmışlar. Görev yaptığımız yerlerde bu güzellikleri anlatacağımızdan kuşkunuz olmasın” dediler.

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON