Ekonomi Haber Girişi : 16 Ekim 2020 17:00

Malatya’da 5 bin kişiye iş imkanı

Malatya’da 5 bin kişiye iş imkanı

Malatya´nın Hekimhan İlçesinde demir çelik sektöründe yapılacak 750 milyon dolarlık dev proje ile 5 bin kişiye istihdam sağlanacak.

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON


Erdemir Maden´in dev "Anadolu Peletleme Projesi" için "Halkın Katılımı Toplantısı" tarihi Taşhan´da gerçekleştirildi.


Maden Metalürji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerden Erdemir Maden tarafından Malatya´nın Hekimhan ilçesi, Hasançelebi Mahallesi mevkiinde "Anadolu Peletleme Projesi Halkın Katılımı Toplantısı" gerçekleştirildi. Toplantıda yatırım maliyeti yaklaşık 750 milyon dolar olan proje hakkında bilgiler verildi.
Erdemir Maden tarafından işletilen Malatya´nın Hekimhan ilçesi, Hasançelebi Mahallesi mevkiinde yer alan Türkiye´nin en büyük maden yatağında bulunan demir cevherini çıkarmak için yapılacak "Anadolu Peletleme Projesi"nin 2024´te tamamlanması planlanıyor. ÇED süreci Ekim ayı başında başlatılan projenin "Halkın Katılımı Toplantısı" yapıldı.
Açık ocak işletme alanının üretim kapasitesi 16 milyon 500 bin ton/yıl ve Demir Cevheri Peletleme Tesisi´nin kapasitesi ise 3 milyon ton/yıl olan madende, "Anadolu Peletleme Projesi" ile birlikte Demir Cevheri Peletleme Tesisi´nin kapasitesi 4 milyon ton/yıl´a ve buna bağlı olarak açık ocak işletme alanının üretim kapasitesi de 22 milyon ton/yıl´a çıkmış olacak.
Yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak
Projenin inşaat aşamasında yaklaşık 2 bin kişi, işletme aşamasında ise açık ocak işletmeciliği dahil yaklaşık bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Maden sektörünün paydaşlarıyla beraber projenin faaliyete geçmesi ile birlikte her yıl yaklaşık 5 bin kişiye istihdam olanağı sağlanması bekleniyor.
Yaklaşık 49 yıl hizmet vermesi planlanan Peletleme Tesisi, yılda 4 milyon ton üretim kapasitesiyle, tesis ömrü boyunca toplam 196 milyon ton demir cevheri peleti üreterek entegre demir-çelik fabrikalarına sevk edecek. Yatırım maliyeti yaklaşık 750 milyon dolar olan "Anadolu Peletleme Projesi"nin 2024 yılı Temmuz ayında devreye girmesi hedefleniyor.
Toplantıya, Hekimhan Kaymakamı Muhammed Öztaş, Belediye Başkanı Turan Karadağ, Sivas Divriği Belediye Başkanı Hasan Gök, Genel Müdür Danışmanı Çağatay Dikmen, Divriği Ermaden Genel Müdürü Halil Yıldırım katıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • BİLGE 18 Ekim 2020 22:26

    Alımlar ne zaman Ortada bir tarih yokmu

  • Özlem 18 Ekim 2020 00:25

    Bir hekimhanlı olarak çok şükür Hekimhan biraz gelişir oldu ne kadar güzel 5 bin kişiye iş imkanı.5 bin kişiye ekmek kapısı ne mutlu