casino siteleri holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama

Malatya´da büyükbaş kurbanlık satış fiyatları açıklandı

Ekonomi Haber Girişi : 02 Haziran 2021 14:55
Malatya´da büyükbaş kurbanlık satış fiyatları açıklandı
Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, bu yılki kurbanlık canlı büyükbaş hayvan satış fiyatlarını açıkladı.

Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, kurbanlık canlı büyükbaş hayvan satış fiyatlarını açıkladı. Birlik Başkanı Mehmet Taneli, birlik binasında yaptığı açıklamada, "Bu yıl kurbanlık büyükbaş kilo fiyatı randımanlı tosun fiyatı canlı kilogram olarak 30 TL, randımansız 29 TL, ham düve canlı kilogram fiyatı 28 TL, canlı İnek fiyatı da 26 TL olarak belirlenmiştir" dedi.

Taneli "Bilindiği gibi 20 Temmuz Salı günü mübarek Kurban Bayramı başlayacak. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da korona virüsün etkisi devam ediyor. Bu nedenle de geçen yıl olduğu gibi öncelikle kurban kesecek kardeşlerimizi şimdiden dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Hem kurban alırken hem kurban kesimi esnasında mümkünse kalabalık ortamlara girilmesin. Mecburi girilmesi gereken alanlara ise maskesiz girilmemesini ve çok dikkatli davranmalarını tavsiye ediyoruz. Kesim alanlarını hazırlayacak olan arkadaşlarımızın da yine öncelikle bu konuyu dikkate alarak kurban satış, kesim ve hizmet alanlarını bu sürece göre hazırlamaları gerekiyor. Geçtiğimiz yıl bu hassasiyeti gördük. Kurban kesim alanlarına kolonya, dezenfektan maske bulunduran işletmeler oldu. Aynı hassasiyetin bu yıl da gösterilmesini bekliyoruz. Kurban kesecek vatandaşlarımızın hijyen kurallarına dikkat ederek, eldiven ve maske kullanarak alanda bulunmasını istiyoruz. Üreticilerimiz randevu sistemi şeklinde müşterilerini saat vererek buna göre çağırmalarını, kalabalık alan oluşturulmamasına dikkat edilmesini istiyoruz. Randevular ise ve titizlikle dikkatle ayarlanmalıdır" ifadelerini kullandı.
Yem fiyatlarının yüzde 100 artmasına rağmen fiyatları düşük tuttuklarını da ifade eden Taneli, "Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak büyükbaş hayvan fiyatlarını bu yıl biraz erken belirlemeye gayret ettik. Çünkü vatandaşımız bütçesini ona göre ayarlıyor. Fiyat yükselmesinin başlıca nedeni yem ve ham dana fiyatlarındaki yükseklikten dolayı kaynaklanmaktadır. Yem fiyatlarının yüzde yüzlük artmasına rağmen fiyatları düşük tuttuk ki kurban kesecek kardeşlerimiz kurbanlarını rahat kesebilsinler. Şimdiden üreticilerimizin emeklerinin boşa gitmemesi ve kurban kesecek kardeşlerimizin de kurbanlarının inşallah kabul olmasını temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.

Deprem konutları

YouTube Haber arası


Kurban fiyatları hakkında da bilgi veren Taneli, "Birlik olarak bu yıl belirlediğimiz fiyatlar şu şekilde oldu. Randımanlı tosun fiyatı canlı kilogram olarak 30 TL, Randımansız 29 TL, ham düve canlı kilogram fiyatı 28 TL, canlı inek fiyatı 26 TL olarak yetiştiriciler ve esnaflarla yapılan istişareler neticesinde birliğimiz tarafından uygun görülerek belirlenmiştir" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • besici 07 Haziran 2021 09:34

    sayın taneli gene fiyatları uçurmuş.et ve süt kurumu değil, güncel fiyattan size örnek vereyim.şu anda tosun kesim fiyatı 46 tl.ve alacağımız kurbanlık tosun 600 kg gelsin.normal şartlarda % 57 randıman gelsin yani kesilen hayvanın her 100 kg nın 57 kilosu et ve kemik,geriye kalan 43 kilosu da kullanılmayan kısımlar(deri,kelle,ayak vs.) şimdi hesaplayalım 600 kiloluk hayvanın karkası yani eti ve kemiği % 57 randıman ile 342 kg gelir 342 kg karkasta 46 tl fiyat ile 15.732 tl eder.bugünkü piyasa fiyatı ile.üstelik bu fiyat 20 gün vadeli fiyat.yani bugün kestirdin hayvanı 15-20 gün sonra paranı alırsın.şimdi gelelim sayın başkanın açıkadığı 30 tl fiyatına.hayvanımız 600 kg geliyordu,ve canlı kg fiyatı 30 tl demişti,yani hayvanımız 18.000 tl ediyor.üstelik peşin para.yorum sizlerin.üretici piyasaya hayvan kestirirken 15.732 tl,kurbana hayvan verirken 18.000 tl.takdir sizlerin