GENEL Haber Girişi : 31 Ekim 2020 11:15

Malatya Valiliği Açıkladı

Malatya Valiliği Açıkladı 21 Kasım’dan itibaren binilemeyecek

Yeni tip korona virüs (Covid-19) önlemleri kapsamında Malatya´da otobüs kartlarına 20 Kasım´a kadar HES kodu yüklenecek. Toplu taşımayalara, 21 Kasım´dan itibaren HES´siz binilemeyecek.

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON


İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı karar gereği, Malatya Büyükşehir Belediyesince yürütülen her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla, otobüs, trambüs ile yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik, akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli entegrasyon çalışmalarının 20 Kasım 2020 tarihine kadar tamamlanacak.

Eryaman haber arası


21 Kasım 2020 tarihinden itibaren seyahat kartlarının kişileştirilmesi ve HES kodu tanımlama işlemlerini tamamlamayanların elektronik, akıllı seyahat kartlarını kullanmalarının engellenmesine karar veren İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararında, "Covid19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlarımıza ait varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartlarının izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınmasına karar verildi. Covid19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgilerinin, gerekli idari yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa suç duyurusunda bulunulması amacıyla Malatya Büyükşehir Belediyesince Kaymakamlıklarla paylaşılmasına karar verildi" ifadeleri yer aldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Vatandaş Rıza 01 Kasım 2020 14:48

    Peki bu hes kodunun nasıl bir faydası olacak. Yaşlılar için sıkıntı olacak başta. Ve hes kodu bana göre boş bir uygulama.

  • Halil Doğan 01 Kasım 2020 13:27

    Adam karantinada olması gerekirken başkasının kartını kullanarak toplu taşıma aracına biniyor ya da kendisi araç kullanıyor. Ağır ceza verilmedikçe bu tedbirler netice vermez. Bu memlekette adam vurana, çocuklara tecavüz edenlere bile doğru dürüst ceza verilmiyor. Cezaevlerinde yer olmayınca hakimler de gelene geç diyor. Devlet devretliğini adam gibi yapmazsa, sonumuz hiç iyi olmayacak bu gidişle.