Malatya'da 12 Başkan adaylık başvurusu yapmayacak

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için AK Parti'de aday adaylıkları için başvurular dün resmen başladı.

Malatya'da 12 Başkan adaylık başvurusu yapmayacak Malatya

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için AK Parti'de aday adaylıkları için başvurular dün resmen başladı. İlk gün sadece Pütürge Belediye Başkanlığı için tek bir başvuru gerçekleştirildi. Mevcut Malatya büyükşehir ve 11 ilçe belediye başkanı ise, adaylık başvurusu yapmayacak. Genel Merkezin aday gösterdikleriyle yola devam edilecek.

12 BAŞKAN ADAYLIK BAŞVURUSU YAPMAYACAK

AK Parti yerel seçimlerde aday göstereceği isimlerle ilgili çalışmayı hızlandırırken, kasım ayı boyunca partinin genel merkezinde hummalı bir çalışma yürütülecek. Genel merkez, Malatya’da halen görev yapan 12 AK Partili belediye başkanından kimleri aday göstereceğine karar verecek. Bu başkanlar adaylık başvurusu yapmayacak. Parti, mevcut belediye başkanlarının 'kendisi aday olup gösterilmemesi' durumunda rencide olacaklarından yola çıkarak, tercihin genel merkezden kullanılmasına karar verdi.

MİLLETVEKİLLERİNİN GÖRÜŞLERİ ALINIYOR

Mevcut belediye başkanlarıyla ilgili AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı Malatya milletvekilleri ve il başkanına değerlendirme formu gönderdi. Form bu hafta içerisinde Genel Merkeze teslim edilecek. Genel Merkez kentte geçen ay 5 gün sahayı gezen yerel yönetim ekibinin raporu, mevcut belediye başkanlarıyla ilgili tele SMS ve yüz yüze yapılan anketler ile milletvekillerinin görüşlerini harmanlayarak 15 gün içerisinde karar vermiş olacak. Raporlara göre, en az 6 belediye başkanının değiştirilmesi bekleniliyor.

İLK GÜN TEK BAŞVURU YAPAN TANSEL ÇAKIR

AK Parti'de temayül yoklaması 18 Kasım’da yapılacak. İlk kez e-temayül sistemi uygulanacak. Temayül yoklaması 10:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Saat 16:00'da temayül yoklaması biter bitmez sonuçlar Cumhurbaşkanı'na ulaşacak. Temayül yoklamasına il ve ilçe gençlik ve kadın kolları, mahalle başkanları, belediye meclis üyeleri ile ana kademe katılacak. Dün Türkiye genelinde 127 aday adayının başvuruda bulunduğu, Malatya büyükşehir için aday adaylık başvurusu yapan olmadığı, ilçeler bazında ise sadece Pütürge için Tansel Çakır’ın müracaatının sistemde görüldüğü öğrenildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom