Malatya'da Halk Otobüsçülerinin ‘Bedava’ İsyanı

Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüsü hat sahipleri para kazanamadıkları gerekçesiyle belediye önünde eylem yaptı.

Malatya'da Halk Otobüsçülerinin ‘Bedava’ İsyanı Malatya

Yaklaşık 2.5 yıl önce halk otobüsü işletmeye başladıklarını, o dönemde belediye yetkililerinin kendilerine,  yolcuların  ortalama yüzde 15’inin ücretsiz kart bulundurduğunu söylediklerini ileri süren özel halk otobüsü hat sahipleri, belediye yetkililerinin verdiği bu bilginin doğru olmadığını, yolcuların ortalama yüzde 40’nın ücretsiz taşındığını ve bu durumun kendilerini mağdur ettiğini savundular. Hat sahipleri “Ücretsiz binen yolcu için bizlere belirli miktarda ödeme yapılmasını istiyoruz” dediler.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kendi şirketine ait MOTAŞ tarafından şehiriçi ve bazı ilçelere yapılan otobüs seferlerine, yaklaşık 2.5 yıl önce  Özel Halk Otobüslerini de dahil etti. Kent içinde ve bazı ilçelerde minibüs hatlarının iptal edilerek, buradaki hat sahipleri ya tek başlarına ya da birleşerek aldıkları halk otobüsü ile yolcu taşımaya başladılar.

Battalgazi İlçesine yolcu taşıyan 24  Özel Halk Otobüsü sahibi mağdur olduklarını belirterek, araçlarıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi yanındaki alanda eylem başlattılar. Zaman zaman belediye yetkilileriyle görüşen araç sahipleri, sorunlarının çözümünü istiyor.

“Günde 27 kez binen var”

Özel Halk Otobüsleri Derneği Başkanı Ali  Acun, eyleme ilişkin olarak , “ Arkadaşlarımız halklı bir taleplerini dile getirip mağduriyetlerinin çözümü için araçlarını  belediye önüne getirip eylem yapıyorlar. Arkadaşlarımızın istekleri, her geçen gün artan oranda otobüslerden ücretsiz yararlananlar konusunun çözümü. Özellikle, 65 yaş, engelli ve belediye personeli tarafından  araçlardan ücretsiz yararlanılması bizleri sıkıntıya itiyor. Bunun yanı sıra bazı ücretsiz yararlananlar da bulunuyor. Belediye  kendisi otobüslerinden bunları ücretsiz yararlandırabilir. Ancak bizler bu durumda mağdur oluyoruz. Öyle durumlar var ki, ücretsiz yararlanan bir yolcunun bir gün içerisinde 27 kez yolculuk yaptığı günler oluyor. Belediye’den isteğimiz ücretsiz kart kullanımında biz halk otobüsü sahiplerine belirli bir ücret ödemesidir” ifadelerini kullandı.

Hat sahiplerinden Bülent Yıldız, bazı günlerde  ücretsiz yolcu sayısının yüzde 70’lere yükseldiğini, ortalama yüzde 40 dolayında olduğunu belirterek, “ 11 ayrı ücretsiz kart kullanımı bulunuyor. Bu şartlarda para kazanmamız mümkün değil, birçok arkadaşın akaryakıt istasyonlarına  borcu bulunuyor. Ücretsiz kart kullanımına bir çare bulunmasını istiyoruz” dedi.

Bazı hat sahipleri de halk otobüsü uygulamasına başlandığında belediye yetkililerinin kendilerine ücretsiz yararlanma oranının yüzde 15’ler düzeyinde olduğunu belirtmelerine rağmen bugün bu oranının yüzde 40’ların üzerinde olduğunu iddia ederek mağduriyet yaşadıklarını ifade ettiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Vatandaş @Bırakın

24 Temmuz 2018 01:59

Klima açmazlar vatandaşa hayvan gibi çemkirirler dahada ağlıyorlar. Tabi zamanında d4 belge ile Yeşilyurt Gündüzbey barguzu hattında çok güzel sıcak para kazanıyordunuz,yıllarca kaymağını yediniz bu az gelir size. D4 belgeniz bitiyordu artık istese büyükşehir sizi o M plaka olmayan hattınızla çalışma izni vermezdi. Onun için oturun oturduğunuz yerde hiç bari resmî hat sahibi oldunuz

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom