Malatya'daki Parkmetre için gözler yargıda

Avukat Ahmet Melik Kadak Malatya Büyükşehir Belediyesince şehir merkezindeki cadde ve sokaklarda uygulanmakta olan parkmetre uygulamasını yargıya taşıdı.

Malatya'daki Parkmetre için gözler yargıda Malatya

Parkmetrede beklenen oldu!

Malatya Büyükşehir Belediyesince şehir merkezindeki cadde ve sokaklarda uygulanmakta olan parkmetre uygulaması beklenildiği gibi yargıya taşındı.

Uygulanmaya başladığından beri vatandaşlar ile belediyeyi karşı karşıya getiren parkmetre uygulaması, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden uygulamanın iptalini isteyen vatandaş tarafından İdare Mahkemesine dava açılmasıyla mahkemelik oldu.

Belediyeden ret cevabı!

Kendisi hakkında parkmetre işini üstlenen şirket avukatları tarafından iki defa icra takibi başlatılan vatandaş takiplere itiraz ederek durdurmuş ve geçtiğimiz yılın Kasım ayında Büyükşehir Belediyesinden parkmetre uygulamasının iptalini avukatı aracılığıyla talep etmişti. Büyükşehir Belediyesi hukuk müşavirliğince uygulama “şehir merkezindeki park yoğunluğunu azalttığı”, “esnafların ticari faaliyetlerini daha sağlıklı yaptığı” ve “parkmetre ücreti olarak alınan veya tahsil edilen miktar, parkmetre hizmetinin devamlılığı için kullanılmakta ve vatandaşa geri dönüşü sağlandığı” gerekçeleriyle vatandaşın başvurusu reddedildi.

“İmar Planında Olmak Zorunda”

Davanın açılması üzerine konuşan Avukat Ahmet Melik Kadak “Daha önce kendimle ilgili bir olayda havaalanı otoparkının 0-25 dakika ücretsiz olmasıyla ilgili emsal bir karar almıştım. Benzer uygulamalarla ilgili olarak, başta Ankara İdare Mahkemesi’nin verdiği, Danıştay’ın onadığı iptal kararı var. Bu karara göre cadde veya sokak kenarlarının otopark olarak kullanılabilmesi için yol genişliği ile ilgili detaylı bir araştırma yapılması, rapor hazırlanması gerekiyor ve ücretli otopark uygulaması yapılan yerlerdeki belde sakinlerinin araçlarını evlerinin ve iş yerlerinin önüne park ettikleri zaman araçları için otopark ücreti ödemek zorunda olup olmadıklarına ilişkin daha önceden yapılmış detaylı bir proje çalışması olmadan otopark uygulamasına gidilmesinin usulsüz olduğu belirtiliyor. Yani her şeyden önce imar planında yol kenarlarının otopark olarak tahsisinin yapılmış olması gerekli. Oysa Büyükşehir Belediyesi buraların imar planlarında otopark olarak tahsis edilmediğini ikrar etti.” şeklinde açıklama yapan Kadak “açtığımız dava sonrası İdare Mahkemesi’nin uygulamayı iptal edileceğine inancım tam. Vatandaşlarımız uygulamanın iptal olmasına hazırlıklı olsunlar. İnşallah en kısa zamanda bu müjdeli haberi Malatyalı hemşerilerimize vereceğiz” dedi.

Gözler şimdi idare mahkemesinde

Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan başvuru neticesinde Belediyenin parkmetre uygulamasını kaldırıp kaldırmayacağı merak konusu olmuştu. Şimdi ise Malatya İdare Mahkemesi’nin Belediye lehine mi yoksa Malatyalı vatandaşlar lehine mi karar vereceği merakla bekleniyor.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom