Kültür-Sanat Haber Girişi : 22 Nisan 2022 22:46

Mimarlar Odasından Yeni Cami için tepki caminin tarihi dokusuna zarar veriyor

Mimarlar Odasından Yeni Cami için tepki caminin tarihi dokusuna zarar veriyor


Malatya Mimarlar Odasının yaptığı yazılı açıklamada
Malatya'nın simge yapılarından ve bir asrı geride bırakan yapımından bugüne olan süreçte, 'Hacı Yusuf Camisi, ve Yeni Cami' adlarıyla anılan, 24 Ocak 2020'de meydana gelen Elazığ-Malatya depreminde ciddi hasar gören ve restorasyon çalışmaları halen devam eden kent merkezindeki camide,  restorasyon, onarım ve güçlendirme çalışmaları mimarlar odası yönetim kurulu olarak 22.04.2022 tarihinde yerinde incelenmiştir. 

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON

 

  Yapımı devam eden onarım ve güçlendirme çalışmalarının yanı sıra çevre düzenlemesi adı altında caminin kuzey cephesinde bulunan avluda restorasyon çalışmaları yapıldığı tespit edilmiştir. Her ne kadar projelendirmesi yapılmış olup kurul tarafından da onaylanmış olmasına rağmen caminin tarihi dokusuna, kuzey cephe siluetine ve çevre ile kurduğu bağa uygun olmayan yeni eklentilerin yapım aşamasında olduğu gözlemlenmiştir.

 

   Tarihi caminin orjinalinde kuzey cephe duvarında yer alan abdesthane bölümünün tamamen iptal edilerek avlunun kuzey cephesine yeni eklentiler yapılmak kaydıyla taşınması, hem caminin tarihi dokusuna hem de caminin çevre ile kurduğu bağa ciddi manada zarar vermiştir.  Bununla beraber henüz yapımı tamamlanmadığı için dikkat çekmeyen fakat yapımı tamamlandığında cami avlusunun kuzey batı köşesinde yer alacak bayan abdesthane, engelli wc ve pano odasının bulunduğu yapı da sokak kesitinden silüeti fazlasıyla kapatacaktır. Tarihi dokuya bu denli zarar verecek çalışmalar yerine orijinal abdesthane bölümünün aslına uygun olarak restore edilmesi; avlunun kuzey ve kuzeybatı cephelerinde yapımı devam eden eklenti inşaasının acilen durdurulup çevre düzenlemesinin yeniden projelendirilmesi gerekmektedir.

 

Dutpınar haber arası

  Mimarlar Odası Malatya şubesi olarak ilimizin bu denli önemli ve tarihi yapılarının restorasyon çalışmalarında elimizden gelen her türlü desteği vermekten memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.