MTTB Malatya'dan Arakanlı Müslümanlara yapılan katliama tepki

Milli Türk Talebe Birliği Malatya Şube Başkanı Mehmet Sağdıç, Myanmar Devletinin Arakanlı Müslümanlara yönelik yaptığı katliama tepki göstererek, zulüm karşısında sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi.

MTTB Malatya'dan Arakanlı Müslümanlara yapılan katliama tepki Malatya

Milli Türk Talebe Birliği Malatya Şube Başkanı Mehmet Sağdıç, Myanmar Devletinin Arakanlı Müslümanlara yönelik yaptığı katliama tepki göstererek, zulüm karşısında sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi.

Müslümanlara yönelik yapılan zulmün bir an önce dinmesini temenni eden Sağdıç, “İslamiyet Arakan coğrafyasında 8.yy dan itibaren Müslümanların başta ticari olmak üzere, sosyo-kültürel etkileşimleri neticesinde yayılmıştır. Tarihi bağlamda 1430-1784 yılları arasında bölgede bir Müslüman devletinin kurulduğu, ancak bu Müslüman devletin 1784 yılından itibaren Budist barbarlar tarafından işgal edilmiş ve bölgedeki Müslümanlar tamamen Budist Myanmar Devleti’nin hegemonyası altına girmişlerdir. Bu yıllarla beraber yoğun olarak da 1948 yılından itibaren bölgedeki Müslüman kitleye sistematik olarak yasaklamalar ve ötekileştirmelerle zulüm uygulanmaya başlamıştır. Özellikle son zamanlarda hepten bölgedeki Müslüman kitleyi yok etme saikiyle hareket eden Budist barbarlar, binlerce Müslüman’ı vahşice katletmeye başlamışlardır. Yüzyıllardır mazlumların umudu, adaletin timsali olarak görülen ülkemiz ve ülkemizin en eski, en nitelikli ve de aktif gençlik teşkilatı olan Milli Türk Talebe Birliği bu vahşi katliamlar karşısında susmayacak ve de 100 yıldır olduğu gibi zalimin zulmüne dur diyebilmek için her türlü çabayı sar etmeye devam edecektir. Bu kapsamda MTTB Malatya Şubesi olarak her türlü maddi ve manevi yardımlar için necip milletimizi Myanmardaki kardeşlerimiz için yardıma çağırıyor, bu melun saldırıları eshefle lanetliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom