Gündem Haber Girişi : 07 Şubat 2021 19:06

Muhtar Yiğit’ten başıboş köpeklerin barınaklarda beslenmesi talebi

Muhtar Yiğit’ten başıboş köpeklerin barınaklarda beslenmesi talebi

Cadde ve sokak aralarında sürüler halinde başıboş gezinen köpeklerin tehlike arz ettiğini söyleyen Tecde Mahallesi Muhtarı Ali Yiğit, sokak köpeklerinin belediyelere ait barınaklarda beslenmesini istedi.

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON

 

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Tecde Mahallesinde geçtiğimiz günlerde sokak köpeklerinin bir kadına saldırarak yaralanmasına neden olması üzerine konuşan Muhtar Ali Yiğit, mahallelerinde zaman zaman köpek saldırılarının meydana geldiğini ifade ederek, sokak köpeklerin ıslah edilmesiyle ilgili öneride bulundu. 

 

Muhtar Yiğit, başıboş gezen sokak köpeklerinin barınaklarda bakılması durumunda hiçbir tehlikeye neden olmayacaklarını söyleyerek “Hayvan severler, mevcut barınakların yetersiz kaldığını, şartların daha da iyileştirilmesini önerebilir ve öncülük edebilir. Asıl hayvanseverlik budur. 

 

Başıboş sokak köpeklerini toplayıp kısırlaştırıp tekrar aynı yere bırakmak sorunu çözmüyor. Onların daha rahat bir yaşam alanında şartları daha da iyileştirilmiş barınaklara yerleştirilmesi insan dostu köpekler için yapılacak iyiliğin başında gelir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

  Sayıları gittikçe artan ve sürü halinde gezen sokak köpekleri yüzünden insanların işe gidiş gelişlerinin kabusa dönüştüğüne dikkat çeken Yiğit, “Evinden çıkıp sokakta yürümeye korkan, işe gidip gelmesi kabus haline dönüşen insan hakkının gasp edildiğinin bilinmesi gerçeğini unutmamak gerekir. Köpeklerin yeri sokaklar değil, tıpkı medeni ülkelerde olduğu gibi, temiz, sağlıklı barınaklar olmalı ve sokaklardan tüm köpekler toplanarak, sağlık kontrollerinin yapılabildiği, açlık çekmedikleri yeni kurulacak rehabilitasyon merkezlerinde barındırılabilirler. Bilindiği gibi şehrimizde hayvan rehabilitasyon merkezi sadece Büyükşehir Belediyesi bünyesinde mevcut.

İlçelerimizde hayvan rehabilitasyon merkezleri yoktur. 

 

Haliyle toplanan sokak köpekleri şehrimizde sadece 1 tane ile sınırlı olan hayvan rehabilitasyon merkezine götürülüyor. Sayı fazlalığından ötürü hem yaşam koşulları hem de bakımları zorlaşıyor. Oysa ilçe belediyeleri de bu konuya hassasiyet gösterseler, her ilçe bir veya birden fazla yaşam koşulları iyileştirilmiş hayvan rehabilitasyon merkezleri yapsa, hayvan sever vatandaşlarımızın, kurulacak barınaklara yardımda bulunarak hayvanlara çok daha fazla faydalı olmaları mümkün olacaktır” diye konuştu.

Eryaman haber arası

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Birgul kalkan 09 Şubat 2021 18:52

    Tecdede oturan bir sakin olarak gercekten korktugumuzu soyleyebilirim gecen gun 10 yasindaki oglumada saldirdilar biran once bir cozum bulunsun

  • ŞABAN 08 Şubat 2021 11:08

    Valilik ve Belediyeler ile yapılan protokole göre sokak hayvanlarını toplayarak Büyükşehir Belediyesine ait hayvan batığına götürmek İlçe Belediyelerinin görevidir. Büyükşehir Belediyesi yasaya göre sokak hayvanlarını toplayamaz sadece barınakta bakım ve aşılama işlerini yapabilir. Burada böylesine bir haberden Selahattin Gürkan Başkanı vurma gayesi ve öncekileri övme durumu bu sitenin kimler tarafından yayına hazırlandığını açık seçik göstermektedir. Bu arkadaşlar ondan sonra biz AK partiliyiz Selahattin Başkan değil derler acaba bu yorumlar ve yönlendirici haberler kime zarar veriyor bunu düşünmezler.

  • Ali 07 Şubat 2021 21:31

    Eskiden barınaktalardı zaten. Çakır 1000 hayvanlık barınak yaptı. Ahmet Çakır döneminde hiç bu sorunlar yoktu. Hacı Uğur döneminde de yoktu. Bu nasıl iştir. Bu nasıl belediyecilik. Tam anlamı ile fiyasko