Ne oldu bu bizim Kayısı fuarına

Malatya kayısısına ve kayısı festivaline sahip çıkmadıkça diğer iller sahiplenmeye başladı.

Ne oldu bu bizim Kayısı fuarına Ekonomi

Malatya kayısısına ve kayısı festivaline sahip çıkmadıkça diğer iller sahiplenmeye başladı. Önce Mersin, sonra Iğdır ve son olarak Isparta kayısı festivali düzenledi. Peki Malatya ne yaptı? Malatya Kayısı Festivalini adeta kendi elleriyle diğer illere teslim etti. Ve artık Malatya Kültür A.Ş.’nin kayısı fuarı için bir şeyler yapması bekleniyor…

Malatya’da beş yıldır iptal edilen kayısı festivali bu yıl da sessizliğini koruyadururken, kayısı festivalini diğer iller çoktan Malatya’nın elinden aldı.

 

Kayısı Avrupa Birliği tarafından tescil belgesi alan “Dünyanın Kayısı Başkenti” diye bir unvanı üstlenen Malatya’da, Kültür A.Ş. yönetiminin “olumlu” bakmaması yüzünden, uzun bir geçmişi ve gelenekselleşmiş olmasına rağmen son beş yıldır çeşitli gerekçelerle iptal edilen festival, son yıllarda ise gündeme dahi getirilmedi.

 

“Kayısı Festivali”, ilk olarak Mersin’in Mut ilçesinde daha sonra ülkenin kayısı merkezlerinden biri olma yolunda ilerleyen Iğdır’da kutlanmaya başlandı. 

 

Ve kayısı festivalinin son adresi de Isparta’nın Senirkent ilçesinin Gençali Köyü oldu. Isparta Belediyesi tarafından Gençali’de düzenlenen bu festival günlerce konuşuldu. 

 

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da festivalde Gençalilere seslenerek köye kayısı dikilmesini ve Isparta’nın kayısı başkenti olmasını istedi

 

Festivale katılanlar ise Malatya Kayısısının tabiri caizse Isparta kayısısının yanında halt ettiğini dile getirdi. 

 

Isparta’daki festivalde Malatya’da unutturulan bir manzara da vardı. Kayısı bahçelerinde en iyi kayısı yetiştiriciliği yarışması da gerçekleştirildi. Yarışmada dereceye girenler ödüllendirildi. 

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, göreve geldiği günden beri çok hızlı bir çalışma temposu içerisine girdi. Hemen kolları sıvayan Başkan Polat, yarım kalan hizmet ve yatırımları bir bir tamamlamaya başladı. Hatta uzun süre çözüm bekleyen birçok problemi bile çok kısa bir zaman diliminde çözdü. Polat’ın kente ivme kattığı bir dönemde Malatya Kültür A.Ş yönetiminin bu denli pasif davranması ise kayısı ve kayısı fuarı noktasında büyük bir kayıp.

 Kayısı ile tanınan Malatya’da ‘Kayısı Festivali’ ise artık yapılmıyor. Her defasında bir nedenle iptal edilen Malatya Genel Sanayi Ticaret Fuarı ve Kayısı Festivali en son 2014’te 21. kez yapılmıştı. Malatyalılar şimdi kendi kültürlerinin yaşatılması ve kayısının tanıtımı için oldukça önemli olan Kayısı Festivali’nin yeniden kaldığı yerden devam etmesini bekliyor…

Malatya, şenlik havasında geçen, heyecanla beklenen Kayısı Festivali’ne özlem duyuyor. Her yıl bir sebepten dolayı iptal edilen ve belli ki unutturulmaya çalışılan Kayısı Festivali, vatandaşlar tarafından özlemle yad ediliyor. Kiraz için yapılan festival ise her yıl ama özellikle son iki yıldır- karnaval havasında geçiyor. Malatya için üzüm, reyhan, ceviz gibi yan bir ürün olan kiraz, tüm dünyanın ihtiyacını karşılayan Malatya kayısısını geçmiş bulunuyor

Malatya’nın güzel değerlerinden biri olan Kayısı Festivali’nin arka plana atılması ise vatandaşları üzüyor. En son 2014’te 21’incisi yapılan Malatya Genel Sanayi Ticaret Fuarı ve Kayısı Festivali, 2015’te 20 Temmuz Pazartesi günü Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yapılan bombalı saldırı nedeniyle iptal edilmişti. Bahsi geçen saldırıda 31 vatandaş hayatını kaybetmişti.

TERÖR OLAYLARI

2016’da ise festival terör olaylarından dolayı iptal edilmişti. Aynı yıl yapılan açıklamada “27-30 Temmuz tarihleri arasında yapılması planlanan Uluslararası Kayısı Festivali ve Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı, son günlerde yaşanan terör olayları nedeniyle iptal edildi” denilmişti.

SESSİZ SEDASIZ İPTAL EDİLDİ

2017’de de kayısı festivalinin 11-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı belirtilmişti. Ancak Malatya kaysısının tanıtımı için önemli olan ve vatandaşların heyecanla beklediği festival geçen yıl sessiz sedasız iptal edildi…

TAKVİMDE KAYISI FESTİVALİ YOK

2018 yılına gelince: Dönemin Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 2018 Ocak ayında düzenlediği basın toplantısı ile 2017 yılında yapılan kültürel ve sosyal etkinlikleri değerlendirdi. Çakır 2018 yılında yapılması planlanan faaliyetleri de açıkladı. Fakat takvimde kayısı festivali yoktu. Yıllardır iptal edilen Kayısı Festivali’nin 2019 yılında yapılıp yapılmayacağı da henüz belli değil.

ERTV HABER MERKEZİ MALATYA SANAL HABER

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom