Haber Girişi : 08 Mayıs 2015 10:14

OKUMAYAN MİLLETLER, ÇÖKMEYE MAHKUMDUR

Prof.Dr. İhsan Süreyya Sı

 

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON

 

4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu olan Prof.Dr. İhsan Süreyya Sırma, fuar süresince yayınevine ait stantta kitaplarını imzalayarak, okurlarıyla sohbet ediyor.

1980 yılından itibaren sık sık Malatya’ya gelip-gittiğini ve bu yüzden Malatyalı sanıldığını kaydeden Prof.Dr. İhsan Süreyya Sırma, Malatya’nın okuyan ve okumayı seven bir il olduğunu söyledi.

Hem şehir büyümüş, hem de okuyucu kitlesi

80’li yıllarda fazla okuyucu kitle olmamasına rağmen, Malatya’da düzenlenen panel ve konferanslarda Kapalı Spor Salonu’nun okuyucular tarafından doldurulduğunu belirten Sırma, “Bölgede önemli bir şehir olan Malatya, fiziki olarak da güzel bir şehir haline geldi. Ama 80’li yıllardaki okuyucu kitlesi var mı çok merak ediyorum. En son 2 yıl önce geldim. Fuara katıldım. Çok okuyucu vardı. Demek ki Malatya hala okuyor, fikir üretiyor. Dolayısıyla hem şehir olarak büyümüş, hem de okuyucu kitlesi devam ediyor. Bu sevinç verici bir şey” dedi.

Gözlerimiz gördüğü müddetçe okuyacağız

Kitap Fuarı’nın çok önemli bir organizasyon olduğunu belirten Prof. Sırma, Malatyalı okurlara tavsiyelerde bulunarak, ayaklarına gelen bu fırsattan istifade etmelerini istedi. Sırma özetle şöyle devam etti:  “Ben 72 yaşındayım, gittiğim şehirlerde veya ülkelerde önce kitapçılara bakarım, bende olmayan kitapları ararım. Okumanın senesi yok. Gözlerimiz gördüğü müddetçe okuyacağız.

Biz burada kitapları alacağız. Biz okuyamasak da bizden sonrakiler okuyacak. Bizden sonrakiler de okumaya mecbur. Okumayı bırakan milletler çökmeye mahkûmdur. Eğer bugün batı dünyası diye bir dünya varsa okumanın sayesinde onlar batı oldu. Ondan önce bir İslam medeniyeti var idiyse –ki vardı- okuma sayesinde vardı.

Nesiller okumazsa, batının kölesi olacaklar

Şimdiki neslimiz ve gelecek neslimiz okumaya mecbur. Eğer okumayacaksa batının kölesi olup gidecek. Başka çare yok. Bütün Malatyalılara sevgilerimi sunuyorum. Başarılar diliyorum. Hep okusunlar. Çünkü ben dünyada hep onları anlatıyorum. Diyorum ki Malatyalılar çok okuyor. Aman beni yalancı çıkarmayın.

Dutpınar haber arası