Bölge Haber Girişi : 08 Eylül 2017 09:47

Sivas’ta öğretmenlere yeni müfredat anlatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (M
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) programı doğrultusunda Sivas’ta, öğretmenlere yeni müfredat anlatıldı.

Daha önce yeni müfredat konusunda bilgilendirilen formatör öğretmenler tarafından il merkezindeki okullarda gerçekleştirilen seminerleri MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Bilal Tırnakçı ve Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy da takip etti. Tırnakçı ve Altınsoy, bu kapsamda Danişment İlkokulu, Süleyman Demirel Ortaokulu, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Toplantı Salonu ve Zeki Hayran İHO’da gerçekleştirilen seminerlere katıldı.

Eğitimlerde konuşan YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal Tırnakçı,"Sizler bu işin mutfağında olanlarsınız. Müfredat değişikliklerini yakından takip etmenizi ve uygulamanızı istiyoruz. Çünkü büyük emekler verilerek hazırlandı. Yeni müfredat çalışmaları 1.5 yıl sürdü, onlarca toplantı yapıldı ve bu toplantılara akademisyenlerden öğretmenlerimize kadar binlerce insan katıldı. İyi bir müfredat hazırlandı. Daha iyisi olur mu? Elbette olur ama biz şu anki mevcudu iyi bir şekilde uygulayıp başarı düzeyini ölçmek istiyoruz. Yeni müfredatı son 30-40 yılda yapılan en kapsamlı ve en büyük müfredat değişikliği olarak kamuoyu ile paylaştık. 51 müfredat başlığı değişti. Bununla ilgili 17 bin 850 kişi çalışma yaptı. Kamuoyundan 256 bin görüş toplandı ve 1.5 yıla mal oldu. Biz, sizlerin de bu konuda gereken hassasiyeti göstereceğinizden eminiz" dedi.

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ise yeni eğitim öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını dileyerek,"İnşallah kazasız, belasız, başarılı bir şekilde yeni eğitim-öğretim yılında hep beraber Sivas’ın ve ülkemizin eğitimine katkıda bulunmaya çalışırız. Bu sene başı meslek eğitim çalışmaları daha sıkı tutuluyor. Özellikle müfredat konusu üzerinde duruyoruz. Kısa süre önce Sayın Bakanımızın katılımıyla il müdürleri toplantısı oldu. Orada da hem bakanımız, hem müsteşarımız, hem genel müdürlerimiz müfredatın bizim için ne kadar önemli olduğunu ve müfredat ile ilgili çalışmaları bize özetlediler. Müfredat ile ilgili uzun soluklu bir çalışma yürütüldü, hem sivil toplum kuruluşlarından, hem sizlerden, ilgili kuruluşlardan görüşler alındı. Bunlar toparlandı, özet olarak Talim ve Terbiye Kurulu uzmanları tarafınca gözden geçirildi ve bakanımızın onayıyla yürürlüğe girmiş oldu. Müfredatla ilgili değişiklikleri ben dün okul müdürlerimize anlatmıştım. Bugün de formatör öğretmenlerimiz size anlatıyorlar. Siz de kendi branşınızla ilgili değişiklikleri görmüş olacaksınız. Biz bu konuya gereken önem ve hassasiyeti göstermenizi istiyoruz" ifadelerini kullandı.