Tavuklar ’yalancı tavuk vebasından’ telef olmuş

Sivas'ın Suşehri ilçesinde zaman içerisinde ölen tavukların kuş gribinden ölmediği telef olan tavukların 'yalancı tavuk vebası' hastalığından telef olduğu ortaya çıktı.

Tavuklar ’yalancı tavuk vebasından’ telef olmuş
Bölge
Sivas’ın Suşehri ilçesinde zaman içerisinde ölen tavukların kuş gribinden ölmediği telef olan tavukların ’yalancı tavuk vebası’ hastalığından telef olduğu ortaya çıktı.

İlçe Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Çataloluk köyü Bakacak Mahallesi’nde yaklaşık dört gün içerisinde aralıklarla ölen yaklaşık 60 tavuğun telef olmasıyla ilgili raporların geldiğini söyledi. Telef olan tavuklardan alınan numunelerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildiğini anımsatan Uzunoğlu, Telef olan tavukların halk dilinde ’gıran’ olarak tabir edilen ’yalancı tavuk vebası’ hastalığından telef olduğunu kaydetti.

Halkı endişelendirecek herhangi bir durumun olmadığını kaydeden Uzunoğlu,"Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen numunelerde 87 tetkik yapıldı. Bu yapılan tetkiklerde her hangi bir kuş gribi virüsüne rastlanılmadığı gibi, ölümlerin sadece halk dilinde tavuk gıran hastalığı olarak tabir edilen Yalancı veba hastalığından telef olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni ise, tavukların sahipleri tarafından yalancı veba aşısını yaptırmamaktan kaynaklanmaktadır. Çünkü Suşehri İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün ekiplerinin yaptığı araştırmada, aynı bölgede bulunan Ziraat tavuklarında bu ölümlerin yaşanmadığı, yaşanmamasında ki etkenin ise ziraat tavuklarının aşılarının yapılmasından kaynaklanmıştır. Bu sebeple, Halkımızın herhangi bir endişeye kapılmamasını istiyoruz" dedi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom