’Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi’ devam ediyor

Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitim-öğretim yılında hayata geçirilen 'Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi' bu yıl da devam edecek. Sivas Fasıl Heyeti Aşıklar ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Ahmet Ayık ve Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, bu yıl uygulanacak proje için iş birliği protokolünü imzaladı.

’Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi’ devam ediyor
Bölge
Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitim-öğretim yılında hayata geçirilen ’Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi’ bu yıl da devam edecek. Sivas Fasıl Heyeti Aşıklar ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Ahmet Ayık ve Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, bu yıl uygulanacak proje için iş birliği protokolünü imzaladı.

Müdürlük makamında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, proje doğrultusunda gerçekleştirilecek etkinliklerde Sivas’ın önde gelen şair, aşık ve halk ozanlarının öğrencilerle buluşmaya devam edeceğini söyleyerek,"Projemizin amacı ilimizdeki 32 lisede 10’uncu sınıf Halk Edebiyatı dersi konularında bulunan Halk Edebiyatı türlerine ait örnekleri bizzat bu işin uygulayıcılarıyla öğrencilerimize tanıtmak, sevdirmek, öğrencilerimizin halk ozanlarımızla kaynaşmalarını ve tanışmalarına vesile olmaktır. Yine bu proje ile öğrencilerimiz şiir okuma ve dinleme sevgisi kazanacaklar ve geleneğimizde yer alan pek çok sözlü anlatım türünü Halk Edebiyatı’nı icra eden aşıklarımız marifetiyle öğrenecekler" ifadelerini kullandı.

Sivas Fasıl Heyeti Aşıklar ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Ahmet Ayık ise Aşık tarzı Türk Halk Edebiyatı türlerinden olan koşma ve güzelleme, koçaklama, ağıt, taşlama çeşitlerinden oluşan örneklerin aşıklar tarafından okullarda anlatılacağını söyledi.

Konuşmalarından ardından Altınsoy ve Ayık, işbirliği protokolünü imzaladı. İmza töreninde Milli Eğitim Şube Müdürü Ayhan Bülbül ve Proje Koordinatörü Turgay Duz da hazır bulundu
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom