Tuğçe Aytimur

Tuğçe Aytimur

Beyinler göçü. . .

Bugünler de çevremden benzer şeyler duyuyorum. "Uykumu alamıyorum." "Saçma rüyalar görüyorum" "uyandığımda bile yorgun oluyorum" gibi... 
Bende böyle sorunlar yaşayınca oturup düşündüm. Hazır yeni bir yıla başlamışken yeni kararlar almalı, hayatta istemediğim şeyler varsa şayet elimden de geliyorsa ortadan kaldırmalı diye düşündüm. Ve kendime uyumadan önce yapılacaklar listesi hazırladım. 

Başımızı yastığa koyduğumuz da vicdanımız ne durumda önce onu yoklamak gerek. Rahatsa başka sorunlara yönelmeli. Değilse, insanlarımızı tamir etmeli. 

Gün içinde ne ile dolduruyoruz beynimizi? Şu bana bunu dedi, bu bana bunu yaptılarla mı?  İnsanları ikna etmek için yorulmakla mı? Dedikodularla mı? Bu ders, bu iş... Deyip yapılacaklarla mı?  

Bir düşünelim. Sabah uyandığımızdan akşama kadar. Duyduğumuz sesleri, gördüğümüz hayattan kareleri. Gerekli gereksiz her şeye şahit oluyoruz. Hal böyleyken ne ekersen onu biçiyorsun. Gece sakin, huzurlu bir uyku çekmek kim istemez. Ama yapamıyorsun. Beynimizi dinlendiremediğimiz için de hep yarım başlıyoruz güne. Patlamaya hazır bomba gibi dolaşıyor, yaşamak için yaşıyoruz sadece. Ve böyle yapan insanlarin sayısı çoğalıyor günden güne. Beyinler işlemeye işlemeye pas tutuyor. Zamanla bizi bırakıp gidiyor. 
Noel kutlamakla yeni yıl da karar almak aynı şey değil bence. O yüzden her yeni yıl da, ya da her yeni yaş aldığımda yaptığım gibi yeni kararlar aldım. Ve onlardan biri, huzurlu uyku... 

Bunun için vicdanımı kontrol ediyorm, şükürlerimi yolluyorum semaya. Telefonlardan yayılan mavi ışınların uykuya geçme de zorluklar çıkardığını kanıtlamış bilim adamlarının sözlerine güvenip, uzağa bir yere koyuyorum bu mavi ekranı. Ve alıyorum elime kitabımı. 

Şiir, roman, meal, öykü... Bunlardan biri olmalı ki sakinleştirsin. Yormasın daha fazla, zaten gün içinde  harap olmuş beynimi. 

Okuduğum her satır önce düş oluyor, sonra uykuya hazırlıyor. Beynim benden kaçıp gitmiyor. Öğrendiği bu yeni yolu her gün yapmam için beni zorluyor. 

Beynimize iyi bakalım sevgili okur. Bizi umutla, sağlıkla, başarıyla geleceğe taşıyacak bir hazine onlar. Bizden göçüp gitmeden tutalım onları. Dinlendirip, dinlenelim; Umutlanıp, çalışalım onunla... 

Huzurlu uykular sevgili okur... Vesselam.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom