Yazıcıoğlu’nun ismi Selimiye Camii’nin benzerinde yaşatılacak

Muhsin Yazıcıoğlu'nun Şarkışlalı hemşehrileri, ilçe merkezinde Yazıcıoğlu'nun adı verilen 14 milyon TL değerinde bir cami inşa ettirdi.

Yazıcıoğlu’nun ismi Selimiye Camii’nin benzerinde yaşatılacak
Bölge
Muhsin Yazıcıoğlu’nun Şarkışlalı hemşehrileri, ilçe merkezinde Yazıcıoğlu’nun adı verilen 14 milyon TL değerinde bir cami inşa ettirdi.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun hemşehrileri vefalarını, Yazıcıoğlu’nun da doğum yeri olan Sivas’ın Şarkışla ilçesinde adına, Selimiye Camii’yi örnek alarak inşa ettikleri eserle gösterdi. Şarkışlalılar ilçe merkezinde yapımına başlanılan caminin ismini, vefatının hemen ardından aldıkları bir kararla Muhsin Yazıcıoğlu olarak değiştirmişti. 2008 yılında yapımına başlanılan cami, yaklaşık 12 milyon TL harcanarak bitme aşamasına geldi. Son çalışmalar yapılan cami tamamlandığında toplam maliyet ise 14 Milyon TL’yi bulacak. 2 bin 500 kişi kapasiteli cami bölgenin en büyük camilerinden bir tanesi olma özelliği de taşıyor. Caminin en belirgin özelliği ise Selimiye Camii örnek alınarak yapılması. Selimiye Camii’nin bire bir özelliklerinde planlanan camide, caminin yapıldığı alandaki esnafın itirazları üzerine proje değişikliğine gidilmiş. Selimiye Camii’nin bire bir aynısı yapılamasa da ortaya çıkan eser ölçüleri ve minareleri dışında adeta kopyası gibi.Yıl sonunda ibadete açılacak

Muhsin Yazıcıoğlu Camii Derneği yöneticilerinden Muammer Ceyhan, camiyi yıl sonunda ibadete açmayı planladıklarını belirterek, “Camimizin yapımına 2008 yılında başladık. Ruhsat sorunu dolayısı ile iki sene ara vermek zorunda kaldık. Bitme safhasına geldi. En kısa zamanda da açılışını yapacağız. Camimiz Selimiye Camii’nin benzerinin küçüğü. Özellikle kubbe, tavan ve alt kısımların işlemeleri Selimiye Camii’nin aynısı. Yine aynı şekilde taş kaplama bir mimari kullanıldı. İçerisine girildiğinde Osmanlının mimari özeliklerini görebiliyorsunuz. İyi ustalar denk geldi, iyi ustalarla çalıştık. Neticede ortaya güzel bir eser çıktı. Cumhuriyet tarihinden sonra yapılmış 10 eser arasına girebilecek bir eser” dedi.Yazıcıoğlu’nun ismi cami ile yaşayacak

Ceyhan, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun ismini böyle bir eserle yaşatmanın mutluluğunu duyduklarını ifade ederek, “Muhsin Yazıcı oğlu bizim hemşehrimizdi. Vatanı milleti için gerçekten mücadele etmiş bir kişidir. Biz ismini camimize vererek ismi yaşasın istedik. Cami inşaatı başlamıştı. Vefatının bir gün sonrasında dernek yönetimi olarak karar alıp camimizin ismini Muhsin Yazıcıoğlu olarak değiştirilmesine karar verdik. Bu şekilde rahmetlinin ismini yaşatmış olacağız. İlçemiz adına bir mutluluktur bu” şeklinde konuştu.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom