Spor Haber Girişi : 21 Mayıs 2016 21:37

YENİ MALATYASPOR ÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPTI Kİ

Öyle bir açıklama yaptı ki Yeni Malatyaspor sadece biraz geç oldu ama temiz oldu.

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON

Alima Yeni Malatyaspor yönetimi, yazılı bir açıklama yaparak, Adana Demirspor’un teknik direktörü Yılmaz Vural’ı, Vartaş Elazığspor ile oynadıkları Play-Off karşılaşması sonrası yaptığı açıklamalardan dolayı kınadı.

Kulüp tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Malumunuzdur ki son dönemlerde yaşanan olaylarla ilgili olarak tarafımızdan yapılan açıklamalarda Kulüp Başkanımız Sayın Adil Gevrek beyefendinin ortamı yumuşatan ve taraftarların gerginliğini azaltan yapıcı ve insancıl açıklamaları bazı kurum ve kişilerce yanlış anlaşılmış ve kendi anlamak istedikleri gibi anladığı görülmüştür. Hiç kimsenin Sayın Başkanımız Adil Gevrek’in ve Büyük Malatyaspor camiasının iyi niyetini suistimal etmeye ve bu büyük camiayı karalamaya hakkı yoktur. Malatya halkının misafirperverliği tüm Türkiye tarafından iyi bilinmektedir” denildi.

“ADANA DEMİRSPOR TARAFTARLARININ YAPTIKLARI KAYIT ALTINDADIR”

Yazılı açıklamada, Alima Yeni Malatyaspor taraftarının Adana’da yaşadıklarına da değinildi. Adana Demirspor taraftarının Malatya’da taşkınlık çıkardığı savunulan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “06.12.2015 tarihinde oynanan Yeni Malatyaspor-Adana Demirspor karşılaşmasında rakip takıma tanınan 500 kişilik kontenjana rağmen Adana’dan gelen taraftarların mağdur olmaması için 800 kişilik taraftar gurubu stada alınmış yenilgiye rağmen hiçbir olumsuz olay stadımızda yaşanmamıştır. Rakip seyirciler emniyet güçleri tarafından güvenli bir şekilde stattan çıkarılıp en ufak bir taşkınlık olmadan otobüslerine bindirilmiştir. Fakat Adana Demirspor taraftarları Malatya çıkışında Fahri Kayahan Bulvarında otobüslerinden inerek çevredeki esnaflara ve orada geçen halka saldırmışlar, çevreye ve esnafa zarar vermişlerdir. Bu taraftarların yaptıkları kamera görüntüleri ile kayıt altında tarafımızda mevcuttur.”

“EMNİYET ORANTISIZ GÜÇ KULLANDI”

Adana Demirspor deplasmanında oynanan karşılaşmada Alima Yeni Malatyaspor taraftarının mağdur edildiğinin ileri sürüldüğü açıklamada, “Bu misafirperverliğimize rağmen 23.04.2016 tarihinde Adana’da oynanan karşılaşmada Malatya’dan giden 140 kişilik taraftar gurubumuz Adana’ya 20 kilometre kala otobanda emniyet güçleri tarafından durdurulup, maç saatine kadar 6 saat boyunca aç ve susuz bir şekilde otoban kenarında bekletilmiştir. Emniyet güçleri tarafından yapılan açıklamaya göre maça yarım saat kala stada alınacağı söylenmiş fakat maç saati geldiğinde hiçbir gerekçe gösterilmeden seyircilerimizin stada alınmayacağı ve seyircilerimize geri dönmeleri söylenerek maça alınmamışlardır. Yeni Malatyaspor seyircilerinin tepkileri üzerine emniyet güçleri orantısız güç kullanıp seyircilerimizi toplayarak ve plastik mermi kullanarak darp etmiş bazı seyircilerimizin bu orantısız güç sonunda ciddi şekilde yaralanmış hatta kafalarından yaralanan seyirciler olmuştur. Maç izlemeye gelen 9 yaşındaki bir çocuğun babasının yanında plastik mermi isabet etmesiyle yaralandığı görülmüştür. Ayrıca takım otobüsümüzün camlarının kırıldığı maç sonu sahaya giren Adana Demirspor taraftarlarınca futbolcularımızın darp edildiği tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

“YILMAZ VURAL’IN AÇIKLAMALARINI DEHŞETLE DİNLEDİK”

Alima Yeni Malatyaspor Yönetimi, Vartaş Elazığspor ile oynadıkları Play-Off karşılaşması sonrası Malatya ile ilgili sert eleştirilerde bulunan Adana Demirspor’un teknik direktörü Yılmaz Vural’ı eleştirdi.

Yönetim tarafından yapılan açıklamada, “Görevi Teknik Direktörlük olması gereken Sayın Yılmaz Vural’ın açıklamalarını dehşetle dinlemekle birlikte esefle kınadığımızı belirtiriz. Sayın Yılmaz Vural maçın heyecanıyla yaptığı bu yanlış, futbolun birleştirici ruhuna aykırı sözlerinden dolayı Malatya halkından ve Kamuoyundan özür dilemesini bekliyoruz. Ayrıca Taraftarlar Derneği Başkanımız sayın Murat Soysal hakkında söylediği ‘o çocuk’ kelimesi ve tutuklama istemini tam bir Yılmaz Vural söylemi olarak görüyor ve tebessümle karşılıyoruz. Unutulmasın ki Malatya yönetimi ve taraftarları bir Murat Soysal’dır. Şu bilinmelidir ki Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ‘un dediği gibi “Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum, kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum” sözündeki gibi hiç kimsenin Malatya Kamuoyunu, taraftarlarını ve unsurlarını bölmeye ve tüm Türkiye’nin nezdinde küçük düşürmeye hakkı yoktur” denildi.

“KİMSE MALATYASPORUMUZU ŞAHSİ EMELLERİNE YEM EDEMEZ”

Yönetimin açıklamasında, “Özellikle ülkemizin bu sıkıntılı günlerde Fair-Play anlayışının ön plana çıkması adına kulüp başkanımız sayın Adil Gevrek’in tüm bu olumsuzluklara rağmen bir paratoner görevi üstlenerek ortamı yumuşatan açıklamaları ve tavırları takdire şayan olmuştur. Buna rağmen bazı kişi ve kurumlar sayın başkanımızın diplomatik dilini ve insancıl yapısını anlayamamıştır. Yeni Malatyaspor yönetimi, Türkiye’de nice başarılar kazanmış Malatyasporumuzu kimsenin şahsi emellerine yem etmeyecektir. Taraftar ve kulüp olarak bir bütün olduğu tüm Türkiye’ye ve Spor kamuoyuna saygılarımızla bildiririz” ifadeleri de yer aldı.

Dutpınar haber arası

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com