Yrd. Doç. Dr. Bilen dünyada 285 milyon görme engelli insanın olduğunu belirtti

Adıyaman Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Abdurrahman Bilen, dünyada 285 milyon görme engelli insanın yaşadığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Bilen dünyada 285 milyon görme engelli insanın olduğunu belirtti
Bölge
Adıyaman Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Abdurrahman Bilen, dünyada 285 milyon görme engelli insanın yaşadığını söyledi.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Abdurrahman Bilen, “Dünya Görme Günü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2000 yılından itibaren, tüm dünyanın dikkatini körlük ve görme azlığı üzerine çekmek üzere her yıl Ekim ayının ikinci haftası Perşembe günü düzenlenen farkındalık günüdür. Körlükten korunma konusunda dikkati arttırmak adına belirlenen bugüne dair en büyük sorun önlenebilir körlükle mücadele yerine tedavi hizmetlerinin ön planda tutulmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü tarama ve bilgilendirme programları yaparak körlük ve görme özürlerinin yüzde 80 düzeyinde önlenebileceğini tahmin olarak sunmakta. Dünya Görme Günü ile hedeflenen, oluşturulacak kamu bilinci ile göz taramalarının ve muayenelerinin daha düzenli yapılmasını sağlamak ve önlenebilir görme kayıplarının önüne geçmektir. Bugün dünyada 285 milyon görme engelli insan yaşamaktadır ve trajik bir istatistik olarak bunların yüzde 80’i engellenebilir hastalıklara sahiptir. Ülkemizde görme engellilik oranı yüzde 0,4 olarak verilmektedir. 2020 yılına dek glokom, katarakt ve maküla dejenerasyonuna bağlı körlük olguları erken tanı ve tedavi ile en az yüzde 25 azaltılabilir. Göz tansiyonu dünya çapında 4,5 milyon insanın kör olmasına yol açmıştır. Yaşa bağlı makula dejenerasyonundan dolayı 3 milyondan fazla insan göremiyor. Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarından dolayı işlevsel olarak kördür. Basit bir görme testi ve gözlüklerle bu insanların çoğunun görüşü yeniden kazandırılabilir. Toplumun eğitim ve kültür seviyesinin, gelişmişliğinin bir göstergesi de engelli fertlerine yaklaşımıdır ve bu nedenle, hiç değilse bu farkındalık günleri ile engelsiz yaşam öncelikli bir konu haline getirilmelidir. Ülkemizde de görme engelliler ve rehabilitasyonları konusunda atılacak çok adım vardır. Burada görev Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına, sivil toplum örgütlerine, sosyal bilimcilere ve onların sesi olacak medyaya düşmektedir. Bu konuda atılacak her adımın mükafatı sosyal, öz güvenli, bağımsız görme engelli bireyler olacaktır. Rehabilitasyonun başarıya ulaşmasında en önemli etmen bilinçli ve amaca yönelik bir farkındalığın oluşmasının yanı sıra, erken teşhis ve erken müdahaledir” ifadelerini kullandı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom