casino siteleri

Büyükşehir Başkanı Er Söylediklerimin arkasındayım

Gündem Haber Girişi : 19 Nisan 2024 22:32
Büyükşehir Başkanı Er Söylediklerimin arkasındayım
Büyükşehir Başkanı Er: Söylediklerimin arkasındayım

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 17 milyarın üstündeki borcuna istinaden konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, “Hiçbir yanlış bilgi yok. Bütün söylediklerimin arkasındayım” dedi. Er, ayrıca personel maaşlarının ödenmesi noktasında yeni bir kredi çekilmediğini ve kendisinden önce 'çekilen krediden' maaşların ödendiğini söyledi.

Deprem konutları

 

Başkan Er Belediye AK Parti olsun, farklı parti olsun, geçen hafta bahsetmiştim, hiçbir zaman böyle polemiklere girmeyeceğim diye.  Ben seçim döneminde de hiçbir zaman polemiklerin içerisinde olmadım. Kullandığım bütün söylemlerim, kullandığım bütün argümanlar, Malatya’nın geleceği için neler yapabiliriz, Malatya’yı nasıl ayağa kaldırabiliriz, Malatya’yı nasıl eski haline gelir, bütün hesaplarımız bunun üzerineydi. Malatya halkımız bana güvendi, bize güvendi, bizi samimi buldu. Biz de inşallah bu umutları boşa çıkartmayız. Büyükşehir Belediye meclisi olmadan 1 gün önce bir basın mensubumuz  11 milyar lira gibi bir borçtan telaffuz etti. Ondan önce de gene aynı şekilde bana gelen bir bilgi vardı. ‘Borçsuz bir belediye devrediyoruz’ diye, bir önceki başkanımızdan bir söylem geldi. Daha sonra da işte başka bir mecliste en son meclis konuşmasında da ‘8 milyar lira bir borcumuz var.

Bunu karşılık 9 milyar lira alacağımız gibi’ bir söylem. Dolayısıyla yani borçlu bir belediye devrediliyor.  Biz bunu her zaman için söyledim. Bizler şeffaf olacağız. hesap verebilir olacağız, dedik. Ve siz değerli meclis üyelerimize bunu paylaşmak istedik. Hiçbir yanlış bilgi yok. Bütün söylediklerimin arkasındayım.  Bunu öncelikle ifade edeyim. Ben buradaki hiçbir bilgiyi varsayımlarla, kendi kafamda konuşmadım. Kurumdan gelen altında mühürlü imzalı belgelerle ifade ettim.”

 

Şunu özellikle söylüyorum, ‘Kredi çektik, ödedik.’ Böyle bir ifadem yok. Şöyle söyleyeyim, ifadem farklı, yılların bürokratik bir deneyimim var, ben ‘belediye meclisinden karar alınmadan kredi çekilmeyeceğini’ bilen bir insanım. (bir önceki meclis toplantısındaki konuşmasındaki ses kaydını dinleterek) “Çekilen krediden’” diyorum, farkında mısınız. Konunun özü şu; Vakıf ve Ziraat Bankasının taksidi vardı. Bizim Mali İşler Daire Başkanımız; 261 milyon 102  bin TL, ödenecek bir kredimiz var o ay. Bu ödendiği takdirde maaşın ödenemeyeceğini görüyor. Bu 261 milyon 102 bin, dolayısıyla bizim 118 milyon lira vergi ve SSK hariç bir maaş tahakkukumuz var. Bu maaş tahakkukunu burada 85 milyonu MELİD şirketinin, 30 milyon lirası da memur maaşı olmak üzere, 118 milyonu, bu paradan, çekilen krediden verdik, ben çekmedim, çekilen krediden verdik. Bunu böyle düzeltmiş olalım.” dedi.

 

Esenlik haber arası

Yusuf Durdu Malatya Söz Gazetesi 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.