casino siteleri

Malatya'da esnafa törenle gıda paketi dağıtıyorlar

POLİTİKA Düzenleme Tarihi : 24 Aralık 2020 13:04 Haber Girişi : 24 Aralık 2020 13:06
Malatya'da esnafa törenle gıda paketi dağıtıyorlar
Malatya'da esnafa törenle gıda paketi dağıtıyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada esnafın mecazi anlamda değil, gerçekten ekmeğe muhtaç hale geldiğini belirterek, “Sadece 2020 yılında 85.550 esnaf kepenk kapatmış. Esnaf entübe olmuş durumda” dedi.

Deprem konutları

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İşçi Sendikaları, Esnaf –Sanatkar ve Sivil Toplum Kuruluşlarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada esnafın sorunlarını ve zincir marketler karşısında yok oluşlarını gündeme getirdi.

Dokuz aydan beri esnafın iş yerinin kapalı olduğunu, bu nedenle esnafların iflasa sürüklendiğini belirten Ağbaba, “Dünyada örneği olmayan bir şey yapıyoruz; ‘Esnafa hem dükkanını kapat hem çalışma hem de para ver’ diyoruz. Esnaftan damga vergisi, çevre temizlik vergisi gibi yaklaşık 20 kaleme yakın vergi alıyoruz. Allah aşkına, elinizi vicdanınıza koyun, esnaf kapalıyken bu parayı nereden alsın? Bu vergileri nasıl ödesin? Esnaf evine ekmek götüremez duruma gelmiş, Malatya'da yaşadık. Cumhurbaşkanı "Abartıyorsunuz." dedi ama esnaf mecazi anlamda değil, gerçekten evine ekmek götüremiyor, esnaf ve yanında çalıştırdığı işçiler  ilk kez gıda paketine muhtaç kalmış durumda. Sağına, soluna, çevresine yardım eden esnaf, şu anda gıda paketine muhtaç ve AKP'li belediyeler, Malatya'da olduğu gibi, esnafa törenle gıda paketi dağıtıyorlar. Esnaf vergilerini ödeyemiyor, borcunu ödeyemiyor; elektrikleri kesiliyor. Böyle vicdansızlık olur mu? Bu zor günlerde esnafın elektrikleri kesiliyor” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, “Esnaf şu anda "entübe" olmuş durumda. Dokuz aydan beri Genel Başkanımız söylüyor, bizler söylüyoruz,"Esnaf perişan, iyi değil." diyoruz. Esnafa bir paket açıklandı, 2 milyon 200 bin esnaftan yaklaşık 432 bin esnaf faydalanıyor, onlara da günlük 33 TL para veriliyor.Siz saraylarda eğlence yapıyorsunuz, saraylarda Lale Devri'ni yaşıyorsunuz, esnafa 33 TL veriyorsunuz” dedi.

Ağbaba elindeki kapısına kilit vurulmuş, camında AKP’nin ‘hayaldi gerçek oldu’ reklamının asılı olduğu  resmi kürsüden göstererek “Aslında Türkiye'nin resmi bu. AKP'nin en büyük sloganıydı bu: "Hayaldi, gerçek oldu." Bu bir esnafın dükkânı, dükkânın kepengini indirmiş, kilit vurmuş. Sadece 2020 yılında 85.550 esnaf kepenk kapatmış durumda, 85.550 aile ekmeğe muhtaç durumda sadece bu dönem. Bu, AKP'nin resmi. Hayaldi, gerçek oldu” şeklinde konuştu.

YouTube Haber arası

Veli Ağbaba, “Hepsi 3 harfli olan, AKP döneminde türeyen, AKP döneminde gelişen ve ismine "zincir market" değil "7 başlı ejderha" diyeceğimiz şey… Bakkalı yiyen, şarküteriyi yiyen, kasabı yiyen, züccaciye, manavı, kırtasiyeciyi, herkesi yiyen 7 başlı bir ejderhayla karşı karşıyayız. Buna "zincir market" değil "zincir market terörü" demek lazım.Turşu zamanı turşuluk malzeme satıyor, okul zamanı kırtasiye malzemesi satıyor.Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle saçma bir sistem olamaz. Zincir market terörüne son verecek bir düzenleme mutlaka hayata geçirilmeli, esnafın sorunlarına çareler üretilmelidir” Dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.