Malatya Haber Girişi : 09 Eylül 2021 15:41

Malatya’da müteahhitler inşaatları durdurdu

Çimento fiyatları arttı inşaatlar durdu

 Çimento fiyatlarındaki artışları protesto etmek amacıyla İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından alınan kararla birlikte Malatya’da da Malatya Müteahhitler Derneği üyeleri inşaatlarını geçici olarak durdurdu.  

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON

 


  Çimento fiyatlarındaki artıştan yakınan ve fiyatların ‘makul seviyelere düşmemesi halinde’ iş bırakacaklarını ilan eden müteahhitler, bugün itibarıyla iş bırakma eylemine başladı.  Malatya’da da MİMDER tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklama ile birlikte inşaatlar geçici olarak durdu.

 


  Konuyla ilgili yönetim kurulu üyeleri ile birlikte açıklamalarda bulunan Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, çimento fiyatlarının fahiş artımına karşı topyekun mücadeleye girdiklerini belirterek “Aylardır, yıllardır sürekli olarak dile getirdiğimiz çimento başta olmak üzere demir, çimento ve ana kaynak malzemelerine bütün malzeme kalemlerimizde yüzde 50-150-200-300'e varan oranlarda artışlar var. Ne dövizle, ne enflasyonla bağdaşmayan fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldık. Gereken yerler ve yetkililerle görüştük ancak istediğimiz sonucu alamadık. Aksine gösterdiğimiz bu çabaya çimento üreticileri bunlara zamla karşılık vermeye başladılar. Bu nedenle İMKON'un çağrısına uyarak iş bırakma kararına uyum sağladık. Buradan bütün meslektaşlarımızı bu karara uymaya çağırıyoruz." dedi.

 


  Bu kararın sadece müteahhitler için alınan bir karar olmadığını ifade eden Bülbüloğlu, “Bu ülkede yaşayan 80 milyon vatandaşın Anayasanın 57. Maddesi gereğince 'Vatandaşın konuta ucuz erişim hakkını' sağlamak. 6 milyona yakın binanın kentsel dönüşüme uygulanacağı bir ülkede kamu menfaati adına ve istihdamın gücü, lokomotif dediğimiz 250 alt sektörü besleyen bir sektörde bu kararı almak artık kaçınılmaz oldu” ifadelerine yer verdi.

 


  İMKON öncülüğünde yapılan toplantıda boykot kararı alındıktan sonra Hükümetin gerekli müdahaleyi kısmen de olsa yaptığını ve çimentoyu ihtarcı kaydı bağlar listesine aldığını anımsatan Bülbüloğlu, “Bu inşaat sektörü için olumlu bir davranıştı. Ancak piyasaya yansımasını düne kadar bekledik, baktık ki, piyasaya yansıması olmadı bizde bunun üzerine bu boykot çağrımızı devam ettirme kararı aldık. Burada Cumhurbaşkanımızın desteğine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
  Vatandaşların konut alımında çok büyük sıkıntı yaşadığını kaydeden Başkan Bülbüloğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:
  “Bugün baktığımızda Malatya başta olmak üzere Türkiye'nin her yerinde kiralık daire bulunamıyor. Kiralık daireler bugün fahiş fiyatlara ulaşmış durumda. Bundan en çok etkilenen vatandaştır. Biz bu vatandaşlarımızın sesi olmak adına, inşaat sektöründen beslenen 250 alt sektör adına ve de bu işte çalışana yüz binlerce inşaat emekçilerimizin adına bu karar kaçınılmaz oldu.  İhracı mallar listesine alınan bu ürünleri daha ciddi yaptırımlar kullanarak bu fiyatların aşağı düşürülmesini başta çimento olmak üzere bütün inşaat kalem malzemelerinde bekliyoruz”

Dutpınar haber arası


  15 gün sürecek iş bırakma eylemlerinin sonunda inşaat kalemlerinde her hangi bir düşüş olmaması durumunda haklı mücadelelerine devam edeceklerini de ifade eden Bülbüloğlu, “Bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. 15 gün sonra gerekirse devam ettiririz veya faklı argümanlarla bu mücadele devam edecek. Bu bir tavsiye kararıdır. Uyanda olacak uymayanda olacak. Hepsi de bizim meslektaşımız, hepsi de bizim canımız, ciğerimiz” diye konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Hediye fil 10 Eylül 2021 13:40

    Önce müteahhitler ev fiyatlarını bir düşürsünler sonra bizde inşaat sektörü alt kalemi olarak gereken indirimleri yaparız.alt kalemler indirim yapıyor ama müteahhitler evleri fahiş fiyatlara satmaya devam ediyor. Biz de indirimlerimizi halk için yapmak istiyoruz. Müteahhitler daha çok kazansın diye değil.

  • Vatandaş 10 Eylül 2021 00:22

    Hadi diyelim çimento fiyatları düştü ve inşaatları tamamladınız. Siz hiç fiyatlar düşmemiş gibi aç gözlüsünüz. Bozkırın ortasındaki Malatya'da sanki okyanusa kıyı sahili olan villa parası istiyorsunuz. Konutun m2 maliyet fiyatı 1.300 - 1.900 TL. Her bir konuttan %100 kâr etmediğinizde battınız bittiniz zarar ettiniz gibi konuşuyorsunuz. %100 kârın altını zarar sayıyorsunuz. Önünde sonunda aç gözlülüğünüz yüzünden sektör olarak batacaksınız.

  • Gülgül 09 Eylül 2021 19:55

    Pardonda sizlerin ev fiyatlarında yatıpınız zamın yanında betonun ki ne ki siz bir bakın %100 kar etmemeye başladınız mı yokss