casino siteleri

Onikişubat Belediyesi kendi ürettiği elektriği yatırıma dönüştürüyor

ÇEVRE Haber Girişi : 03 Şubat 2024 09:19
Onikişubat Belediyesi kendi ürettiği elektriği yatırıma dönüştürüyor
Depremin merkez üssü Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi, GES ve HESlerden ürettiği elektriği yatırıma dönüştürerek enerji yatırımına katkı sağlıyor.6 Ş
Depremin merkez üssü Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi, GES ve HESlerden ürettiği elektriği yatırıma dönüştürerek enerji yatırımına katkı sağlıyor.
6 Şubat depremlerinden büyük yara alan Kahramanmaraşta sürdürülebilir projelerle ilçesini zenginleştiren Onikişubat Belediyesi, hizmet binası, EXPO 2023 Sergi Alanı ve Nikah Sarayında kurduğu Güneş Enerji Santrallerini devreye alırken, Baraj İçi Su Tutucu Sedde Aksı projesiyle kuracağı Hidroelektrik Santrallerinin yapımına başladı.
AK Parti Belediyeciliğinin Yeşil Kalkınma politikası kapsamında hem doğayı koruma hem de enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen Onikişubat Belediyesi, buradan elde edilen geliri de yatırıma dönüştürüyor.
Yeşil Kalkınma projesi ile Kahramanmaraşın Onikişubat ilçesi yaptığı enerji yatırımları ile örnek oluyor.
Dünyada savaşlara neden olan, ülkeler arası kıyasıya bir rekabetin yaşandığı enerji hayati bir öneme sahip. Bu anlamda geleceğe güvenle bakabilmenin yolu ise yenilenebilir enerji üretiminden geçiyor. Türkiyede ise yenilenebilir enerji çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın öncülüğündeki AK Parti hükümeti ile başladı. AK Parti Belediyeciliğinin Yeşil Kalkınma politikası kapsamında hem doğayı koruma hem de enerjide dışa bağımlılığı azaltma noktasında sorumluluk üstlenen ve vizyoner projelerin öncüsü olan Hanefi Mahçiçek başkanlığındaki Onikişubat Belediyesi, Solar Enerji projelerine hız kazandırdı. Onikişubat Belediyesi, çalışılan proje kapsamında 2.3 megavat kurulu güce sahip panellerde üretilen elektriğin yüzde 12isine sahip olurken, 10 yıl boyunca elektriği yüzde 12 indirimli kullanacak. Sözleşme sonunda ise 2090 kWe/2452.20 kWp güneş enerjisi tamamıyla belediyeye devredilecek.
Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçekin, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) yönetimiyle yaptığı ikili görüşmeler ve başarılı lobi faaliyetleriyle 2016da başlayan EXPO 2023 Onikişubat-Kahramanmaraş serüveni, 19 Eylül 2018 tarihinde İtalyanın Padova kentinde düzenlenen AIPH Genel Kurulunda 62 ülkenin tamamının oy birliğiyle tescillenerek Türkiyeye kazandırılmıştı. Bu kapsamda kentin kuzeyinde yer alan ve tamamen bataklık olan 780 bin metrekarelik alan, on binlerce kamyonla dolgu yapılırken, Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık ana teması çerçevesinde muhteşem projelerle yaşam alanı haline dönüştürüldü. Devlet bütçesine yük olmadan tamamen Onikişubat Belediyesinin kaynaklarıyla yapılan çalışmalar, Başkan Mahçiçekin öncülüğünde büyük bir hassasiyet ve emekle yerine getirildi.
EXPO 2023 Sergi Alanında ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın öncülüğünde başlatılan Yeşil Kalkınma politikası kapsamında hem doğayı koruma hem de enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen çalışmalara da yer verildi. Hizmet Binası, EXPO 2023 Sergi Alanı ve Nikah Sarayı kendi elektriğini kendi üretiyor
EXPO 2023e, Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık temasıyla ev sahipliği yapan Onikişubat Belediyesi, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında karbon ayak izinin azaltılması, enerji verimliliği ve çevre dostu ürünler gibi konulara da odaklandı. Bu kapsamda 10 yıl süreli Gelir Paylaşım Modeliyle güneş enerjisinden Elektrik Üretim Santrali yapımı, kurulumu ve işletilmesi çerçevesinde imzalanan protokol, deprem felaketi sebebiyle sekteye uğrasa da, çalışmalar kararlılıkla hayata geçirildi. Belediye Hizmet Binası, EXPO 2023 Ülke Bahçeleri ve Nikah Sarayında kurulumu tamamlanan güneş enerji santrallerinde elektrik üretimi başladı.
Sadece güneş enerjisiyle kalmayıp Kahramanmaraş su potansiyelini de kullanarak hem elektrik üretmeyi hem de enerji masraflarını yarı yarıya düşürmeyi hedefleyen Onikişubat Belediyesi, inceleme aşamasındaki HES projeleriyle de yenilikçi ve doğa temelli çözümleri uygulamayı sürdürüyor.
Kumarlı HES ile 2,451 megawatt elektrik üretecek olan Onikişubat Belediyesi, 4 yeni HES projesinde de sonuç aşamasına gelirken, çalışmalara başlamanın hazırlığını yapıyor. Bir taraftan elektrik üreten Onikişubat Belediyesi, aynı zamanda EXPO 2023 Sergi Alanının kuzeyindeki Sır Baraj Gölüne inşa edilecek sedde ise su düzeyini sabit tutarak Kahramanmaraşı sahil kenti konumuna getirmeyi amaçlıyor. Muhteşem bir yaşam alanı haline gelen EXPO Sergi Alanı, HES projesiyle kentsel kimliğe görüntü estetiği kazandırırken, elektrik üretme imkanı bulacak.