casino siteleri holiganbet istanbul evden eve nakliyat istanbul eşya depolama

Sivas Uluslararası Film Festivalinde 2 bin 328 eser yarışacak

Kültür-Sanat Haber Girişi : 23 Mayıs 2024 14:36
Sivas Uluslararası Film Festivalinde 2 bin 328 eser yarışacak
Sivasta düzenlenecek olan Uluslararası Film Festivalinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Birçok ülkeden başvurunun yapıldığı festivalde 2 bin 328 e
Sivasta düzenlenecek olan Uluslararası Film Festivalinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Birçok ülkeden başvurunun yapıldığı festivalde 2 bin 328 eser yarışacak.
Sivas Valiliği himayelerinde ve İletişim Fakültesi öncülüğünde Sivasta ilk kez uluslararası film festivali düzenlenecek. 27-31 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan festivalde birçok etkinlik gerçekleştirilecek. Bu çerçevede Uluslararası Film Festivalinin tanıtım toplantısı Sivas Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında gerçekleştirildi.

Festival şehrimizde bir kültür sanat rüzgârı estirecek
Toplantıda konuşan Vali Yılmaz Şimşek, 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sivas, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra eşsiz doğası, geleneksel el sanatları ve yöresel mutfağı ile de ön plana çıkan bir şehrimiz. Şehrimiz; bu zenginlikleriyle çoğu zaman filmlere, belgesellere ve dizilere de konu olmaktadır. Sivasın eşsiz güzelliklerini ve zenginliklerini tanıtmak ve herkese anlatmak için sanatsal etkinlikler de oldukça önemlidir. Bu anlayış doğrultusunda İletişim Fakültesi öncülüğünde Valiliğimiz destekleriyle şehrimiz sinema alanında ilk kez bir film festivaline ev sahipliği yapacak. Bunun heyecanını şehir olarak hep birlikte yaşıyoruz. Festivalimiz 27 Mayısta başlıyor, 31 Mayısta sona eriyor. 5 günlük bir festival olacak. Ben inanıyorum ki bu festival şehrimizde bir kültür sanat rüzgârı estirecek, sinemaya ilgi duyan öğrencileri, akademisyenleri ve sektörde çalışan profesyonelleri bir araya getirerek sinemaseverlerin Sivası daha da yakından tanımasına vesile olacaktır dedi.
Festivalin detaylarına ilişkin bilgiler veren İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Onur Taydaş, Kasım ayında çıktığımız bu yolda isteğimiz Sivasta uluslararası film festivalinin olması ve festivalin Sivasın tanıtımı için artı bir hareketin başlamasıydı. 10 Mart 2024 tarihinde festival için başvuruları almaya başladık. Dünyanın birçok noktasından 2 bin 328 başvuru yapıldı. Bunlar ön jürilerimiz desteği ile incelendi ve 10 finalist isim belirlendi. Bu değerlendirmeler jürilere gönderildi. Kurmaca ve belgesel alanlarında birincilik ödülleri ve jüri özel ödülleri takdim edilecek. Festivalin tanıtım süreçleri devam ediyor. Festivalde söyleşiler, film gösterimleri, açık hava film gösterileri ve konser gibi etkinlikler olacak ifadelerine yer verdi.