casino siteleri

Uçurumun kıyısındaki türbeye ziyaretçi akını

Kültür-Sanat Haber Girişi : 29 Mart 2024 13:58
Uçurumun kıyısındaki türbeye ziyaretçi akını
Sivasta uçurumun kıyısında bulunan, Peygamber Efendimizin sancaktarlarından Abdulvahap Gazi hazretlerinin türbesi, Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğra
Sivasta uçurumun kıyısında bulunan, Peygamber Efendimizin sancaktarlarından Abdulvahap Gazi hazretlerinin türbesi, Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğradı.
Sivasta Yukarı Tekke mevkiinde uçurumun kıyısında bulunan, Abdulvahap Gazi hazretlerinin türbesi Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğradı.
Türbenin ziyaretçilerinden Kemal Baklacıbaşı, türbede yatan zatın büyük bir zat olduğunu belirterek, Abdulvahap Gazi büyük bir zattır. Peygamber efendimizin sancağına nail olmuş çok değerli bir insan. Buraya gelmenin maneviyatı çok farklı, huzur veriyor. Geldiğimde huzur içinde oluyorum. Dedi.
Erdal Polat ise, Mübarek Abdulvahap Gazi hazretlerinin camisi ve türbesindeyiz. Kendisi burada şehit düşmüş. Tekke dediğimiz bu yerde yatmaktadır. Her cuma buraya geliyorum. İnsan buraya gelince huzur buluyor dedi.

Abdulvahap Gazi kimdir?
Kültür Bakanlığı kayıtlarına göre Abdulvahap Gazi, Emeviler döneminde yaşamış ve İslam kuvvetleriyle Anadolu seferine katılmış ünlü bir ordu komutanıdır. Taberi ve İbnül Kesir, Abdulvahap Gazinin 731 yılında şehit düştüğünü belirtir. Abdulvahap Gazi, Battal Gazinin ve Ahmet Turan Gazinin silah arkadaşıdır. Abdulvahap Gazinin Sivastan başka İznik, Elazığ ve Bayburtta da türbe ve makamları bulunmaktadır.

Peygamber Efendimizin sancaktarı
Rivayetlere göre Abdulvahap Gazi, Peygamber Efendimizin sancaktarıdır. Peygamber Efendimize ait mübarek emanetleri Malatyaya gidip Battal Gaziye teslim etmiştir. Daha sonra Battal Gazi ve Ahmet Turan Gazi, Anadoluyu İslamlaştırmak için birlikte hareket etmişlerdir. Abdulvahap Gazi, Soğuk Çermik yakınlarındaki bir savaş sırasında Ahmet Turan Gazi ile birlikte şehit düşmüş; sel sularına kapılarak kaybolmuştur. Daha sonra görülen bir rüyanın ardından bedeni bulunarak, Yukarı Tekkede uçurumun kenarında defnedilmiştir.