Siyaset Düzenleme Tarihi : 26 Kasım 2020 12:25 Haber Girişi : 26 Kasım 2020 12:29

Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi acaba çok mu aciz

Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi acaba çok mu aciz

Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde Bilim Kurulundan çıkan kararlar doğrultusunda tedbir amaçlı kapatılan iş yeri sahipleri için Malatya Büyükşehir Belediyesine sosyal destek vermeleri gerekliliği konusunda çağrıda bulundu. Diğer belediyelerin davranışlarını örnek olarak gösteren Yıldırım, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda hassasiyet göstermesini istedi. Yıldırım açıklamasında şunları kaydetti;

esenlik haber arası

 

Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü sadece sevdiklerimizi bizden almıyor aynı zamanda geride kalanlara da çok büyük maddi ve manevi sıkıntılar yaşatıyor. Aylardır ilimiz de bu acıları derinden yaşamıştır. Bu virüsün şiddetini ve etkilerini tüm sektörler derinden hissetmektedir. Devletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın virüse karşı haklı olarak almış oldukları tedbirler tabii ki de yerindedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Bilim Kurulundan çıkan kararların en büyük uygulayıcıları elbette yerel yönetimlerdir. Bu süreçte birçok yerel yönetim, şehirlerindeki önlemler kapsamında iş yerleri kapatılan esnafa çok büyük yardımlar yapmış ve halen daha yapmaktadır. Ancak Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden ve bazı büyük ilçe belediyelerinden Türkiye’ye örnek olacak; bu zor dönemde, bu soğuk havada; esnafımızın, işçimizin ve emekçimizin içini ısıtacak hiçbir haber alamıyoruz.

 

‘’ İŞ YERLERİ KAPATILAN VE BU SÜREÇTE EKONOMİK SIKINTIYA GİREN HALKIN YANINDA OLALIM’’

‘’BELEDİYELER ARDI ARDINA HAYIRDA YARIŞIR GİBİ MÜJDELER AÇIKLIYOR’’

Bu süreçte alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan esnafa ve vatandaşa sosyal destek veren illeri şöyle sıralayabiliriz;

 

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ; Tedbirler kapsamında dükkanları kapanan esnafın evlerinde kullanacakları sulara yüzde 50 indirim yapıldı.

 

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ; Özel halk otobüslerinin ruhsat kiraları 2 ay süreyle ertelendi. 12 yaşından küçük çocuğu olan çalışanlara izin verildi. Sokak hayvanlarına mama dağıtımı arttırıldı. Koronavirüs nedeniyle işsiz kalanlara nakit ve gıda yardımı yapılacağı açıklandı. Son olarak da Mansur Yavaş'ın yaptığı çağrıyla maddi durumu iyi olan vatandaşlar, ihtiyaç sahibi vatandaşların bakkallardaki veresiye borçlarını silmeye başladı.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ; Piyasayı rahatlatmak için esnaf, tüccar ve firmalara olan 70 milyon lira borcunu 1 ay erken ödedi. Kağıt ve hurda toplayıcılığından geçimini sağlayan, asgari düzeyde hijyen şartlarını oluşturamayan ailelere gıda ve hijyen malzemesi desteğinde bulunuldu. Temel gıda ve hijyen şartlarını sağlayamayan vatandaşlar için ekonomik ve sosyal destek paketi devreye alındı. Su faturasını ödeyemeyenlerin faturalarını gerekli incelemeler sonucunda Büyükşehir Belediyesinin ödemesine karar verdi.

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ; Şehirde yaşayıp da mağduriyeti tespit edilen vatandaşlara tahsis ettikleri sosyal yardım kartları var. Bu ihtiyaç sahibi ailelere desteklerini yılın her zamanı sürdürüyor. İçinden geçtiğimiz bu kritik süreçte mağduriyetin yaşanmaması adına 2 bin 100 ailenin sosyal yardım kartına para yükleme işlemi gerçekleştirdi.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ; Salgın riski geçene kadar geliri olmayan yoksul vatandaşların 10 metreküpe kadar su kullanımlarından ücret alınmayacağını açıkladı. Başkan Seçer, bu süreçte su sayacı okuması yapmayacaklarını, mesken abonelerinin son 1 yıl içindeki su kullanım bedellerinin ortalamasının fatura edileceğini, son 1 yıl ortalaması 0-75 metreküp arası olan işyerlerine ise fatura düzenlenmeyeceğini duyurdu.

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ; Korona virüsle mücadele kapsamında, su fiyatlarında indirim yapılacağını, bu süreçte işsiz kalanlardan 2 ay su faturası alınmayacağını, evsizlerin de otellere yerleştirileceğini açıkladı. Ayrıca dükkânı kapanan esnaftan evinde kullandığı suyun ücreti de alınmayacak. İş yeri kapandığı için işsiz kalan, özellikle gündelik yevmiye ile geçimini sağlayan vatandaşlara sosyal destek sağlanacak. Bu dönemde su kesintisi yapılmayacak suyu kesik olan abonelerin suyu açılacak diyerek Konyalılara müjdeler verdi.

TOKAT BELEDİYESİ; Virüse karşı alınan önlemler kapsamında ev ve iş yerlerinde kullanılan su ve atık su ücretlerini yüzde 50 düşürdü. Belediyeye bağlı ulaşım kooperatiflerinden alınan kira ve terminal çıkış ücretlerine yüzde 50 indirim yapıldı.

Niğde, Nevşehir ve Giresun Belediyeleri de bu süreçte hem virüs hem de soğuk kış günlerinde halkın içini ısıtacak müjdeler vererek su indirimi kararı almıştı.

‘’ YAPILANDIRMA YAPMAK YERİNE SU BORÇLARINI SİLİN ‘’

Ama gelgelelim indirime gitmek yerine, Büyükşehir Belediyesi halen daha borçları nasıl tahsil ederimin derdine düşmüş durumda. Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ’ninbazı alacaklarının yeniden yapılandırılmasına dair 7256 sayılı kanun kapsamında su borcu olan vatandaşlara 31 Aralık 2020’ye kadar vatandaşların gerekli evraklarla başvurmaları halinde 18 aya varan taksitlendirme imkanı sunacağını belirtti. Bu alacakları bu dönemde almasanız iyi olmaz mı? Bu borçları ödeyemediği için mağduriyet yaşayan vatandaşlara bu zor süreçte bu alacakları tahsil etmeyerek bu soğuk ve hastalıklı dönemde içlerini ısıtmanızı tavsiye ediyoruz.

‘’DAHA GÜZEL MÜJDELERİ MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN BEKLİYORUZ’’ 

Bu müjdeler saymakla bitmezken Malatya Büyükşehir Belediyesi bu konuda görmedim, duymadım, bilmiyorum oyununu oynamaya devam ediyor. Su cenneti olan Malatya’da acaba MASKİ’nin de su indirimi yapma kararı çok mu zordu? Belediye Başkanı her fırsatta bu halkın hizmetkarı olduğunu, aynı gemide olduklarını ifade ederken acaba iş başa düştüğünde bu söylediklerim seçim sözleriydi mi diyecek,yoksa hakikaten sözünün eri olduğunu gösterip iş yerleri kapanan, bu süreçte işten çıkarılan, ekonomik olarak zor günler geçiren o çok sevdiği halkına müjdeler mi verecek?Geçtiğimiz günlerde yeni su kaynakları bulundu. Allaha şükür bunca su bolluğu yaşayan Malatya Büyükşehir belediyesi elbette suya indirim yapacaktır diye inanıyoruz. Bu konuda sayın Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın da aynı partinin mensubu olduğu diğer belediyeler karşısında sessiz kalmayacağını ümit ediyoruz ve kendisinden halkımıza daha güzel müjdeleri vermesini bekliyoruz.

‘’SİZİ BU KONUDA İCRAAT YAPMAMAYA ZORLAYAN NEDİR?’’

E TÜREL TARIM HABER İÇİ SON

Başkan Yıldırım; ‘’Bu kadar güzel haberler ülkenin dört bir yanından gelirken ülkemizin 30 büyükşehir belediyesinden biri olan, yani ülkemizin en büyük ve prestijli belediyelerinden olan Malatya Büyükşehir Belediyesi acaba çok mu aciz ve batık durumda? Neden diğer belediyeler gibi müjdeler veremiyor? Her fırsatta yapılan yollardan, çevre düzenlemelerinden bahseden, halkın kendisini çok sevdiğini söyleyen Belediye Başkanı Selahattin Gürkan bu sevgiyi karşılıksız mı bırakacak? Sosyal Belediyecilik anlayışı her daim halkın yanında olmak demektir. Ancak sosyal belediyeciliğin en anlamlı olduğu durum, halkının zor durumda olduğu anda gözünü kırpmadan bir dakika bile beklemeyip, tereddüt etmeden halkın yardımına ve çağrısına koşmaktır. İş yerleri kapalı olan esnafları görmek, onların bu zor durumunda yanında olmak, devletin şefkat elinin omzunda olduğunu hissettirmek çok zor olmasa gerek. Aynı şekilde sayın Cumhurbaşkanımızın çabalarını, devletimizin çabalarını görmeyip acaba sessiz kalmaya devam mı edecek? Bu konu hakkında Belediye Başkanlığından ve Valiliğimizden sosyal destek paketleri hazırlanması noktasında çağrıda bulunuyoruz’’ dedi.

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Hamit 26 Kasım 2020 18:49

  Yardım yapa yapa belediyenin 2 katrilyon borcu oldu.İlkokul mezunu adamlara 15 bin maaş vere vere belediye batırılmış artık buna dur dedi Selahattin bey beytül mal yazık günahtır.

 • Nuri 26 Kasım 2020 18:49

  Yardım yapa yapa belediyenin 2 katrilyon borcu oldu.İlkokul mezunu adamlara 15 bin maaş vere vere belediye batırılmış artık buna dur dedi Selahattin bey,adam hakkımı vermiyor yazmış ne hakkı 2500 TL hakkın varken 6 bin TL aldın yıllarca bu mu hak. beytül mal yazık günahtır.

 • Feridun 26 Kasım 2020 13:59

  Milletin parasını millete verecek zaten olması gereken bu, babasının tarlasından toplamıyorki, demek başkan biraz destek verse herkes başkana dua edecek.kendi hakkını kendisine verdiği için başkana minnettar olacak öylemi.kendi personeline hak ettiği ücreti vermemek için herşeyi yapıyor akpartiden bir allah kulu çıkıp yahu sen ne yapıyorsun demiyor diyemiyor.elbet hem başkandan hemde sahip çıkmayanlardan hesap soracaklar hiç merak etmeyin...

 • megalayt seyran 26 Kasım 2020 13:17

  bilal bey isa köyünün ileri gelen lideri ile bu konuyu görüşsediniz daha iyiydi basın metni hazırlamanıza gerek yok tu zahmet etmişsiniz ADAM HERKESE MAVİ BONCUK DAĞITIYOR ZATEN BEN SENİN ARANI BAŞKAN LA YAPARIM SEN TAKMA KAFANA size zahmet isa köyünün ileri geleni ile bi görüşün bu sorunların hepsini çözer

 • Muhammet Öner 26 Kasım 2020 12:45

  Böylesine çok önemli bir konuya değinmek ancak halkın asıl dertleri ile alakadar olan siyasetçilerin işi olabilirdi. Bu konuda kıymetli il başkanını tebrik ediyorum. Bu zor süreçte ilgili yetkililere bir muhalefet partisinin asıl yapması gerekeni yapıp, uyarılar ile yetkilileri icraat yapmaya davet etmek ancak siyasi etik ve nezaketin duruşu olabilirdi. İnşallah kıymetli yetkililer bu çağrıya kulak verir de bu zor süreçte esnafın yüzü güler.